Tovább folytatták tüntetéseiket a jelenlegi agrárintézkedésekkel elégedetlen termelők. Pest megyében Bugyi község határában ma már zökkenőmentes volt a megmozdulás, de Sákán Antal, a Magyar Gazdák és Fogyasztók Önvédelmi Mozgalma (Magföm) társelnöke, egyben a demonstráció főszervezője úgy tájékoztatta lapunkat, hogy reggel a településen egyenruhás emberek jelentek meg, akik román feketemunkások után kutattak, és ellenőrizték a tüntetésre vonuló gazdákat is. Sákán nem akart konkrétumot közölni, de azt megerősítette, hogy ma a településre utazik, és személyesen vizsgálja ki az esetet. Tegnap Bugyibant a rendőrség valóban tartot közlekedési akciót, a községben a nap folyamán 14 rendőr folyamatosan ellenőrizte a településre be- és kivezető utak teherforgalmát. Az azonban nem ismert, hogy van-e összefüggés a két eset között. Békés megyében a Magföm elnöke, Hanó Miklós vezette a tüntető gazdákat, aki úgy fogalmazott, hogy a szaktárca vezetése nem tekinti partnernek a gazdákat, hanem a kereskedőket támogatja.
Holnap folytatódnak a tüntetések, sőt új helyszínekkel bővülnek, például a 35-ös számú főút Hajdúböszörmény és Görbeháza közötti szakaszán liba- és sertéstartók, juhászok és növénytermesztők vonulnak az útra – tájékoztatott Ónodiné Demeter Éva, a demonstráció szervezője. A lúdtartók azt szeretnék elérni, hogy a Hajdú-Bét Rt. csődbe menetele miatt elveszített pénzüket megkapják államilag garantált hitel formájában. Erre a szaktárca februárban garanciát vállalt, ám mind ez idáig csak a bennragadt követelésük 38 százalékához jutottak hozzá a termelők.
Demonstrációt szervez az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) jövő hét hétfőtől Brüszszelben, a mezőgazdasági főigazgatóság épülete elé. A méhészek szombaton indulnak az európai fővárosba, hogy ott négy napon keresztül tüntessenek a méhészeti ágazatot sújtó uniós állapotok miatt. Terveik szerint a demonstrációs folyamat januárban is folytatódik, s várhatóan februárban csúcsosodik ki, számítva az uniós méhészek csatlakozására is – mondta el Bross Péter, az egyesület elnöke. Az OMME legfőbb célja, hogy Brüsszel illetékes bizottsága módosítsa az élelmiszer- könyvet, és ezzel védje meg saját termelőit és fogyasztóit, ugyanis a könyv mézre vonatkozó követelményei számukra kedvezőtlenül fellazultak, míg az importőröknek kifejezetten kedveznek, ezért az európai méhész versenyhátrányba került az importőrrel szemben. A felvásárlási árak átlagban a felére csökkentek, míg a méhészek költségei a csatlakozás után drasztikusan megemelkedtek. Május elseje óta világossá vált, hogy még néhány év, és tönkremegy az ágazat, ha a jelenlegi törvények továbbra is életben maradnak. Bross hangsúlyozta, hogy a piacra dobott méz címkéi teljesen rosszak, szintén az importőröknek kedveznek, megtévesztve a fogyasztót. Vizsgálatok kimutatták, hogy néhány olyan termék, amelynek származási helyeként az EU-t jelölték meg, csak minimális mértékben tartalmaznak Európában készült mézet, s ez a pár csepp elég ahhoz, hogy az uniós származást ráírhassák a címkére.
Bombariadó Székesfehérváron: újabb részletek derültek ki