Kijev mellett Ivano-Frankivszk és Lviv városa is az ellenzéki jelöltet nyilvánította önhatalmúlag győztesnek. A kormányfőnek pedig sietve gratulált az orosz elnök, mondván, „a választási harc éles, de nyílt és tisztességes, a győzelem pedig meggyőző volt”. Közben tömegtüntetéseket tartanak az ellenzéki jelölt támogatására az ország számos városában, köztük a magyarok lakta Ungvárban is. A kelet-ukrajnai Donyeckben pedig a Janukovics pártján állók tartottak megmozdulást.
Két halálos áldozata van az ukrán elnökválasztás vasárnap tartott második fordulójának. Számos szavazóközpontban betört ablakok és ajtók, felgyújtott helyiségek és urnák, megfélemlített és több helyütt álarcos ismeretlenek által alaposan helybenhagyott bizottsági tagok emlékeztetnek arra, hogy a hét végén választást tartottak Ukrajnában. A szavazás befejezésével közzétett exit-poll felmérések szerint az ukrajnai elnökválasztás második fordulóját az elsőben is győztes jobboldali ellenzéki jelölt nyerte. Nem változott a kép azt követően sem, hogy a közvélemény-kutatást végző szociológiai intézetek később pontosították az előzetes eredményeket. Az egyik felmérés szerint Juscsenko 11, a másik szerint közel 6 százalékkal előzte meg ellenfelét. Hamar kiderült azonban, hogy Ukrajnában az nyeri a választást, aki a voksokat összeszámolja.
Vezércikk a 7. oldalon
*
Amikor a központi választási bizottság (CVK) hozzálátott a választókerületi bizottságokból befutó adatok összegzéséhez, nyilvánvalóvá vált, a hatalom minden lehetőt elkövet azért, hogy a győzelmet semmi szín alatt ne engedje ki a kezéből. Az erre utaló első jelek akkor jelentkeztek, amikor a CVK a részvételi aránnyal kezdett manipulálni. Az urnák lezárásakor nyilvánosságra hozott adatok szerint ugyanis a második fordulóban szavazók száma némileg alatta maradt az elsőnek, mi több, azok a keleti megyék sem igen jeleskedtek, amelyekben Janukovics győzelmét eleve borítékolni lehetett. Az idő múlásával azonban állandóan változtak a részvételi arányok.
Éjfélre kiderült, hogy Doneck és Luhanszk megyében a szavazásra jogosultak 96 százaléka adta le voksát, sőt a két megye több járásában a részvétel a 100 százalékot is elérte, amire elemzők szerint még az egykori Szovjetunióban sem volt példa.
Az éjszaka folyamán tartott sajtókonferenciáján a választás eredményeinek meghamisításával vádolta meg a CVK-t Viktor Juscsenko. Leszögezte: „Az államcsíny megkezdődött. Kezdődött Doneck megyében, Janukovics stábjában.” Bejelentette továbbá azt is, hogy kezdeményezik a parlament rendkívüli ülésének összehívását, és felhívással fordulnak a különböző nemzetközi szervezetekhez, köztük az Európai Parlamenthez, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezethez, az Európai Unióhoz, a világ számos országához, hogy felhívják a figyelmet: Ukrajnában megsértik az emberek szabad választáshoz való jogát. Hangsúlyozta, nincsenek kétségei afelől, hogy a választásokat ő nyerte, és arra szólította fel a lakosságot, hogy hétfőn reggel jöjjenek el a főváros Függetlenség terére „megvédeni saját választásukat”.
A Függetlenség téren mintegy ötvenezer ember előtt Viktor Juscsenko a tisztességes választások megvédésére, tiltakozó megmozdulásokra, míg koalíciós társa sátrak felállítására szólította fel az embereket. Az éjszaka folyamán a tömeg békésen tüntetett, koncerteket tartottak. Julija Timosenko, az ellenzék egyik vezéralakja felhívott mindenkit, hogy maradjanak a téren legalább két napon át, szüntessék be a munkát és a tanulást. Ezek sikertelensége esetén országos sztrájkra szólított fel. Közölte, a hatalom nélkül nem távoznak Kijevből. A Janukovics-stáb információi szerint mintegy 15 ezer rendőrt vontak össze Kijevben. Ismert politológusok úgy vélték, nem lesz vérontás, inkább a tárgyalásos megoldás valószínű. Szerhij Tihipko, a kormányfő stábjának vezetője közölte, a nyugalom megőrzése érdekében hajlandó tárgyalásokat kezdeni Olekszandr Zincsenkóval, az ellenzéki jelölt támogatóinak vezetőjével.

Németh Szilárd: Az ukrán energiafenyegetés a magyaroknak négyszeres gázárat és dupla áramárat jelentene