Az elefántcsontparti harcok fellángolása ráirányította a figyelmet a francia fegyveres erőkre, közvetve pedig Párizs globális biztonság- és katonapolitikai törekvéseire. Ezek az ambíciók figyelemre méltó akciókban nyilvánulnak meg annak ellenére, hogy a csekély médiafigyelem miatt észrevétlennek tűnnek a széles körű publicitást „élvező” amerikai hadműveletek árnyékában.
A francia fegyveres erők ázsiója a gyarmati korszak lezárultához kötődő háborúk (Vietnam, Algéria) miatt igencsak megcsappant, s nemzetközi elismertségének aligha tett jót a NATO katonai szervezetéből történt kilépés, valamint a katonai nyilvánosság rendkívül szigorú megszűrése. A francia haderők mára egyfajta „fekete ló” szerepét töltik be a nemzetközi katonapolitikában – összhangban a mindenkori párizsi törekvésekkel, melyben a nemzeti szempontok abszolút prioritást élveznek. Jó illusztrálja mindezt az Egyesült Államoktól független európai védelmi identitás kialakításának folyamata, amelynek Franciaország ugyan a legfőbb hajtómotorja, ám csak és kizárólag „első az egyenlők közt” alapon. S míg az Európai Unió tagországaiban idegenkedve tekintenek Washington és a NATO vezetőinek ama sürgetésére, hogy haderőiket expedíciós célokra alakítsák át, a francia katonaság ezen az úton jár. Bár hadműveleteik volumene össze sem hasonlítható az amerikaiakéval, kicsiben képesek ugyanolyan akciók végrehajtására. Egy szem repülőgép-hordozójuk, precíziós fegyvereik, kitűnő légi mozgékonyságú és speciális alakulataik támasztják alá ezt a tételt, nem beszélve a napjaink konfliktuszónáiban kiterjedt hálózatokkal rendelkező titkosszolgálatokról, amelyek a diplomáciai és katonai döntések alapját képezik, de szolgálhatnak azok végrehajtójául is. Hogy a párhuzam nem légből kapott, arra az elefántcsontparti és az afganisztáni külföldi katonai missziók összehasonlítása mutat rá. Hasonlóképpen a közép-ázsiai országhoz, ahol az amerikai erők függetlenek az ISAF békefenntartóitól, a nyugat-afrikai államban is önállóan tevékenykednek a francia csapatok, nem tartoznak elszámolással az ENSZ erőinek.
A francia haderők globális bevethetősége egyes szakértők szerint már rövid és középtávon példát kell hogy szolgáltasson az unió többi tagállama számára. Az erre való képesség és szándék nélkül aligha teljesíthetőek azok a célok sem, melyek szerint Európa a XXI. század legfejlettebb hatalma lesz.

Súlyos galandféreg-fertőzés terjed Magyarországon