Hiller megfutamodott

Szerencsésnek mondhatja magát Hiller István szocialista pártelnök, hogy az utolsó pillanatban visszatáncolt, és lemondta székelyföldi látogatását, ő lett volna ugyanis az első budapesti politikus, akit kifütyülnek Erdélyben.

2004. 11. 10. 21:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszatetszést keltett a romániai magyar politikusok és a civil társadalom körében, hogy Hiller István MSZP-elnök Erdélyben már nem merte vállalni a kettős állampolgárságról vallott elutasító álláspontját. A nemzeti kulturális örökség minisztere ugyanis az ellene tervezett tüntetés hírére székelyföldi látogatása előtt néhány órával, hétfőn este lemondta erdélyi útját, és Vass Lajos politikai államtitkárt küldte maga helyett Sepsiszentgyörgyre. Hiller – akinek hirtelen távolmaradását „halaszthatatlan” programjával magyarázták – meghátrálását az váltotta ki, hogy a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) Kovászna megyei szervezete hétfőn bejelentette: a legnagyobb magyar kormánypárt elnöke nemkívánatos a Székelyföldön, miután nem szavazatra buzdítja választóit a kettős állampolgárság ügyében tartandó decemberi referendumon.
*
Az erdélyi polgáriak által eredetileg néma tüntetésként beharangozott tiltakozó akció végül meglehetősen hangos volt. A Sepsiszentgyörgy legimpozánsabb műemlék épületeként számon tartott lábasház árkádjaihoz hajtató magyarországi delegációt helyi polgárok mintegy 120 fős csoportja „Van kormányotok, de szívetek nincs!”, „Kommunisták!” feliratú transzparensekkel fogadta, legtöbben a „Nemzetárulók!” jelzővel illették a küldöttség tagjait. Miközben Vass Lajos újságíróknak úgy nyilatkozott, nem volt elegáns a székelyföldi magyarok által rendezett fogadtatás, a házigazda szerepét ellátó Demeter János Kovászna megyei tanácselnök elmondta: azt gondolta, Hiller Istvánnak lesz bátorsága vállalni véleményét az erdélyi magyarság előtt. „Érthető és jogos az emberek magatartása. Ha a magyarországi kormánypárt elnöke arra biztatja szavazóit, hogy szavazzanak nemmel a kettős állampolgárságra, akkor ez azt jelenti, hogy a nemzet megtagadja önmagát” – jelentette ki Demeter, aki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség több politikusával együtt tiltakozólevélben arra intette Hiller Istvánt: pártérdekből nem történhet meg, hogy az anyaország polgárai nemmel szavazzanak arról a természetes igényről, hogy az elszakadt részek magyarjai újra örüljenek a magyar állampolgárságnak.
A magyarországi szocialista-liberális tábor ellen irányuló utcai tüntetés mellett meglehetősen felemásra sikeredett a budapesti küldöttség székelyföldi programjának többi része is. Az eredeti tervektől eltérően nem avatták fel a bukaresti magyar kulturális intézet székelyföldi kirendeltségét, a Sepsiszentgyörgyre tervezett iroda ugyanis nem kapta meg a román és a magyar külügyminisztérium jóváhagyását. Vass Lajos kénytelen volt beérni azzal, hogy Razvan Theodorescu román művelődési miniszterrel átadta a sepsikilyéni unitárius templom felújított részét, amelyet budapesti és bukaresti, valamint az Európai Unió által nyújtott alapokból restauráltak. A XIII. században épült templom – amelynek felújítási munkálatai több mint tíz évvel ezelőtt kezdődtek el – freskóinak restaurálására további támogatást ígért a magyar és a román szaktárca képviselője.
Hiller István állítása szerint már órákkal a Magyar Polgári Szövetség bejelentése előtt – miszerint tiltakozni kívánnak a kormánypártok kettős állampolgársággal kapcsolatos álláspontja miatt – eldöntötte, hogy nem utazik ki a sepsiszentgyörgyi magyar kulturális intézet megnyitójára.
Az MSZP elnöke döntését a román külügyminisztérium jegyzékével indokolta, amelyet „a diplomáciai szokásoknak megfelelően nem áll módjában részletesen ismertetni”. A politikus azért közölte, hogy a romániai társszervek további egyeztetéseket tartanak szükségesnek a sepsiszentgyörgyi intézmény pontos helyét illetően. Hiller István a tárgyalások lefolytatása miatt küldte ki maga helyett Vass Lajost.



Kettős állampolgárság Szerbiában is. A határon túli szerbek gyorsított eljárásban, minden különösebb formaságok nélkül megkapják a szerb állampolgárságot – s válnak kettős állampolgárrá –, nem kell hozzá elhagyniuk jelenlegi lakhelyüket. Ezt tartalmazza az állampolgársági törvény, amelyet még a mostani ülésszakon megszavaz a belgrádi parlament. – A legkevesebb, amit Szerbia megtehet a világban szétszóródott honfitársaiért, akikkel különben is kapcsolatot tartunk, hogy a lehető leggyorsabban hozzájuttassa őket a szerb állampolgársághoz – hangoztatta a szerb szórványügyi tárca vezetője. (S. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.