Intő jel a holland filmrendező halála

A holland kormány kemény fellépést helyezett kilátásba a mohamedán radikalizmus ellen a múlt kedden meggyilkolt filmrendező ügye kapcsán. Felvetődött azok kitoloncolása is, akik terrorkapcsolatokkal gyanúsíthatók.

Munkatársunktól
2004. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan rendeletet szándékoznak hozni a miniszterelnök-helyettes beszámolója szerint, amely a bűncselekményt elkövető kettős állampolgároktól elvonhatóvá teszi a holland állampolgárságot, és ilyen módon könnyebb lesz a bűnözőket kiutasítani az országból.
A 47 éves Theo van Goghot – Vincent van Gogh világhírű festőművész testvérének, Theónak az ükunokáját – kedden gyilkolták meg Amszterdamban.
Van Gogh korábban halálos fenyegetéseket kapott, miután egyik filmjében a nőkkel való bánásmódja miatt bírálta az iszlámot. A gyanúsított, egy 26 éves holland–marokkói állampolgárságú férfi tűzharcot vívott a rendőrökkel, megsebesült, végül elfogták. Mohammed B. lelökte a kerékpárjáról a munkába tartó Theo van Gogh filmrendezőt. Először összerugdosta, majd a földön fekvő férfit egy hosszú késsel többször mellbe szúrta, és hatszor fejbe lőtte. Utána elvágta a torkát, és a véres késsel egy ötoldalas levelet szúrt a hasába. A levél többek között halálosan megfenyegeti azt a szomáliai képviselőnőt is, aki Van Gogh Submission című, tízperces kisfilmjének a szövegét írta. A dokumentumfilm elítélően mutatja be az élet minden területén elnyomott nők sorsát a közel-keleti országokban. A holland televízió augusztus végén mutatta be a „holland Michael Moore-nak” is hívott rendező alkotását.
A hatóságok pénteki bejelentése szerint a nyomozás során megállapították, hogy a gyilkossággal vádolt Mohamed B. olyan szélsőséges mohamedán csoport központi figurája, amely „terrorista-összeesküvéssel” gyanúsítható.
Van Gogh ellentmondásos művészember volt, publicistaként írásaiban többször megsértette a vallási érzéseket, mind a keresztényekét, mind a zsidókét.
A rendezőnek a 2002 májusában meggyilkolt Pim Fortuyn jobboldali politikusról szóló dokumentumfilmjét még nem mutatták be. Korábban a szintén iszlámellenes támadásairól ismert Fortuyn meggyilkolása hatalmas belpolitikai vihart kavart: a merénylet után megtartott hollandiai általános választásokon a Pim Fortuyn Listája az ország második legnagyobb politikai ereje lett, és nyolc hónapig a kormánykoalíciónak is tagja volt.
Az eset újabb tünete a toleranciájára oly büszke Hollandia egyre súlyosbodó társadalmi válságának, ami a liberális többség és a konzervatív mozlim kisebbség között feszül. A 16 millió lakosú Hollandiának több mint egymillió arab származású lakosa van, és ebből 300-350 ezer főre becsülik a Marokkóból érkezett emigránsok számát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.