Juscsenko bizakodik

Feszült várakozás előzi meg az ukrán elnökválasztás második fordulóját. Noha az első kör az ellenzéki jelölt minimális fölényét hozta, a Krím-félszigetre látogató Vlagyimir Putyin orosz elnök kitart Viktor Janukovics miniszterelnök támogatása mellett.

Székely Gergely
2004. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ukrán elemzők „rendkívül megszenvedett sikerként” értékelik Viktor Juscsenko jobboldali ellenzéki politikus győzelmét az ukrán elnökválasztás első fordulójában. Hangsúlyozzák: a hatalom jelöltjével szembeni előny mindössze 0,55 százalékos, ám erkölcsi szempontból mégis óriási jelentősége van, hiszen ez nem csupán az első fordulóban Juscsenkóra szavazók hitét erősíti meg, hanem egyúttal újabb milliókat állíthat mellé.
Maga Juscsenko a demokratikus erők, elsősorban a választók győzelmeként értékeli sikerét, amelynek értékét annak minimális volta sem kisebbíti, hiszen mindenki tisztában van azzal, hogy milyen körülmények közepette született meg.
Elégedettségének adott hangot Szerhij Tihipko, a kormányfő választási stábjának vezetője is, noha nagyon sok kifogásuk van a választással kapcsolatban, főképpen a nyugati régiókban. De tisztában vannak azzal is, mit kell csinálniuk azért, hogy biztosítsák Janukovics győzelmét. Az elkövetkező napokban a kormány újabb szociális kezdeményezésekkel áll elő, jelentős erőfeszítéseket tesznek az ország keleti és déli régiói szavazóinak aktivizálása, valamint a baloldali szavazók megnyerése érdekében.
A stratégiai kutatások központjának vezetője, Pavlo Zsovnirenko viszont úgy véli, hogy a szocialista párttal kötött választási megállapodás után Juscsenkónak nagy esélye van a kommunista szavazók jelentős részének maga mellé állítására is, miután a kommunisták körében rendkívül nagy tekintélynek örvendő Borisz Olijnik parlamenti képviselő már elkötelezte magát mellette. Dmitro Vidrin politológus szerint a győzelem mindenekelőtt „pszichológiai fölényt” jelent Juscsenko számára, ami várhatóan a politikai erők mozgását, az erőviszonyok szerkezeti átalakulását vonja maga után. A politika egyik jellemző sajátossága ugyanis az, vélekedik az Európai Integrációs és Fejlesztési Intézet igazgatója, hogy mindig a győzteshez igazodik, és ez nem lesz másképpen most sem. „Az ellenzéki politikus győzelme a kialakult erőviszonyokat tükrözi, ami a második fordulóban várhatóan még kifejezőbbé válik” – vélekedik Vagyim Karaszev, a globális stratégiai intézet vezetője, feltéve, ha Juscsenkónak sikerül megtartani a tüzet szavazóiban és fokozni az ellenőrzést a keleti megyékben. A politológus szerint ugyanis arra mindenképpen számítania kell, hogy a második fordulóban a hatalom mindent egy lapra tesz fel saját győzelmének kicsikarása érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.