Juscsenko előnyt szerzett Ukrajnában

A szavazatok 39,87 százalékát szerezte meg az ellenzék jelöltje, Viktor Juscsenko, mintegy fél százalékponttal előzve meg a szavazók 39,32 százaléka által támogatott Viktor Janukovics miniszterelnököt az ukrán elnökválasztás első fordulójának tegnap kiadott hivatalos végeredménye szerint.

Hírösszefoglaló
2004. 11. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel egyik jelölt sem kapta meg a leadott szavazatok több mint felét, második fordulóra lesz szükség. A hivatalos végeredményt a voksolás után tíz nappal tették közzé. Az ukrán közvéleményben felmerült a kérdés, hogy vajon mennyire lehet majd megbízni a második forduló utáni szavazatszámlálásban.
Eközben a kárpátaljai magyarok jogainak jelentős bővítését kilátásba helyező választási megállapodást írt alá – az Európai Néppárt alelnökeként Kijevbe látogató Orbán Viktor jelenlétében – a Mi Ukrajnánk ellenzéki pártszövetség elnökjelöltje és a támogatását felvállaló Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) nevében Kovács Miklós, a szervezet elnöke. A megállapodást értékelve Orbán kifejtette, a dokumentum olyan kérdéseket próbál rendezni, amelyeket mostanáig ezen a szinten nem sikerült megoldani. Elmondta, a megállapodás hetedik pontjában az elnökjelölt vállalja a magyarországi támogatások célba jutásának elősegítését. A jelölt megválasztása esetén vissza kell térni arra a kérdésre, milyen jogi megoldást választanak.
*
A megállapodásban, amelynek ünnepélyes aláírásán jelen volt Orbán Viktor, a Fidesz elnöke is, a KMKSZ vállalja, hogy az elnökválasztás második fordulójában „minden rendelkezésére álló eszközzel” Viktor Juscsenko megválasztását támogatja Kárpátalja magyarlakta településein. Cserében megválasztása esetén Juscsenko támogatja a KMKSZ-nek az ukrajnai tömbmagyarság településeit magában foglaló Tiszamelléki járás létrehozását célzó kezdeményezését, elősegíti a sztálinizmus magyar áldozatainak rehabilitálását és anyagi kárpótlását, valamint az ukrajnai kisebbségek, köztük a magyarok állandó parlamenti képviseletének biztosítását, a kárpátaljai magyarság nyelvi jogainak kibővítését és megvalósulását, az anyaországi támogatások eljutását a jogosultakhoz. A megállapodás tartalmazza továbbá a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola támogatását, a kárpátaljai magyar oktatási intézmények hálózatának fejlesztését és önálló tankerület létrehozását a nemzeti kulturális autonómia keretében. Kovács Miklós kiemelkedő jelentőségűnek tekinti a megállapodást, hiszen – mint fogalmazott – a Kárpát-medencében egyedülálló az, amire most egy magyar közösség ígéretet kapott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.