Káosz Elefántcsontparton

Munkatársunktól
2004. 11. 09. 20:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Teljes mértékben tükrözi az afrikai kontinens tarthatatlan politikai és biztonsági állapotát az a konfliktus, amely a hét végén újult ki ismét az egykori francia gyarmaton, Elefántcsontparton. Bár a 17 milliós ország a gazdaságilag szerencsésebb helyzetűek közé tartozik, ez a tény sem vette elejét a másfél éve tartó tűzszünet felrúgásának. Noha a képlékeny béke kettéosztotta az országot – északon a felkelők, délen Laurent Gbagbo elnök, közöttük a francia és az ENSZ-békefenntartók –, ez eddig lehetetlenné tette a harc folytatását. A fegyveres konfliktus 2000-ben azért robbant ki, mert a különböző etnikumhoz tartozó keresztény, illetve muzulmán lakosságot képviselő mozgalmak és fegyveres csoportok nem ismerték el ellenfeleik eredményeit a demokratikus választásokon.
A legutóbbi összecsapások a múlt hét közepén kezdődtek, amikor a kormánycsapatok felújították támadásaikat a felkelők ellen. A műveletekben főszerepet kaptak az Fehéroroszországból beszerzett Szu–25-ös csatarepülőgépek, amelyek szombaton a francia erők állásait is eltalálták, kilenc katona halálát okozva. Jacques Chirac válaszul utasítást adott a teljes elefántcsontparti légierő elpusztítására, amit a különleges erők katonái néhány órán belül teljesítettek. Gbagbo elnök hívei ekkor megkísérelték tömegesen lerohanni a francia érdekeltségeket, ám a békefenntartók katonai fölénye láttán visszavonulót fújtak. Tegnap francia páncélosok vették körbe az államfő rezidenciáját, aki attól tarthat, hogy Párizs esetleg eltávolítja tisztségéből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.