Kettős állampolgárság: kampány és riogatás

Magyarország 2004. december 5-én népszavazást tart a határokon túl élő magyaroknak adandó állampolgárság bevezetéséről. A kampányban a Budapest Analyses elemzőközpont felmérései szerint várhatóan éles reflektorfénybe kerülnek az eltérő nézetek hazánk és a szomszédos országokban élő magyar kisebbségek viszonyáról.

Munkatársunktól
2004. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerbia miniszterelnöke jelezte 2003 nyarán Medgyessy Péter akkori magyar miniszterelnöknek, hogy országának nincs kifogása a Vajdaságban (Szerbia és Montenegró északi tartományában) élő csaknem 300 ezer magyar kettős állampolgársága ellen. A magyar kormány, különösen a Kovács László akkori külügyminiszter vezette magyar diplomácia határozottan elzárkózott attól a lehetőségtől, hogy megteremtse a vajdasági magyarok magyar állampolgárságának politikai és jogi feltételeit. Erre válaszként a jobbközép ellenzékhez tartozó civil szervezetek támogatásával a Magyarok Világszövetsége aláírásgyűjtést indított népszavazás kiírásáért a Magyarország határain kívül élő magyarok magyar állampolgársága ügyében. Az aláírásgyűjtés egybeesett az európai parlamenti választási kampánnyal – amit a jobbközép ellenzék megnyert –, s így többek között a kormánnyal szembeni tiltakozásként összegyűlt a népszavazás kiírásához szükséges 200 ezer érvényes aláírás. A köztársasági elnök 2004. december 5-re, a kommunista utódpártként nyilvántartott Munkáspárt által kezdeményezett, a magyarországi kórházak privatizációjának leállítására irányuló népszavazással együtt tűzte ki a magyar állampolgárságra irányuló népszavazást. Gyurcsány Ferenc szocialista miniszterelnök a parlamentben felszólalva megindította pártja kampányát, és nem szavazatra hívja fel híveit. A miniszterelnök beszéde nem is annyira a tagadás tényével, sokkal inkább érvelésével keltett megdöbbenést, elsősorban a határon túli magyarság köreiben. A Magyar Szocialista Párt fő kampányüzenete az, hogy a határon túli magyarok esetleges magyar állampolgársága tönkretenné a hazai szociális ellátórendszert, a nyugdíjrendszert, valamint az egészségügyet, mintegy 100 milliárd forint többletterhet róva ezekre az intézményekre. A szociális populizmus könnyen tetten érhető ebben a retorikában, mert a kettős állampolgárság tartalma egyáltalán nem meghatározott, vagyis a 100 milliárd forinttal való riogatás nyilvánvalóan kampányfogás. (A Magyar Szocialista Párt ezt a fegyvert 2001 telén sikerrel vetette be az akkor kormányzó Fidesz ellen, amikor a státustörvény kapcsán 23 millió román munkavállaló beözönlésével riogatta a magyar lakosságot.) Ráadásul Orbán Viktor, a Fidesz elnöke jelezte, hogy szerinte a kettős állampolgárság leginkább a magyar útlevél megszerzésének lehetőségét jelentené, vagyis nem járna szociális többletköltségekkel. Gyurcsány Ferenc kormányának eljárása ellen kifogást emelt az összes határon túli magyar párt. A Fidesz is nehéz helyzetben van. A sikeres népszavazáshoz a magyar választópolgárok 25 százalékának egybehangzó szavazata kell, ami kétmillió választópolgár szavazatát jelenti. Jelenleg azonban Magyarországon a politikai kiábrándultság nagy, választásról választásra csökken a részvétel.
A december 5-i népszavazás kapcsán éles kampány várható. A kormány és az ellenzék következtetése és álláspontja élesen ütközik egymással. A népszavazás komoly politikai próbatétel lesz, súlyos belpolitikai következményekkel. Előre jelezhető, hogy a posztkommunista baloldali hatalom és a jobbközép ellenzék között tovább mélyül majd a politikai szakadék, amely hosszú távon meggátolja majd a nemzetpolitikai – sőt, külpolitikai – konszenzust.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.