Kongatják a vészharangot

Kilencvenmilliárd forintról hatvannyolcmilliárd forintra csökken jövőre a környezetvédelmi tárca költségvetése. A minisztériumnak ráadásul több mint ezer embert kell elbocsátania: ez a területen dolgozók 13,2 százalékát jelenti. A környezetvédők emiatt már több alkalommal tiltakoztak a kormányfőnél. A tárca szerint messze nem nevezhető kétségbeejtőnek a helyzet. A minisztérium eredményként sorolja fel az EU segítségével megindított, illetve a korábban megkezdett fejlesztések befejezését is.

Gidró Kriszta
2004. 11. 10. 19:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kilencvenmilliárd forintról 68 milliárd forintra csökken jövőre a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium költségvetése az állami büdzsé tervezete szerint. A tárcának ráadásul le kell építenie a minisztériumban, a hatóságoknál és a háttérintézményekben dolgozók 13,2 százalékát. Környezetvédők és ellenzéki politikusok szerint még soha nem volt ilyen siralmas az ágazat pénzügyi helyzete.
Medgyesy Balázs, a Fidesz zöldtagozatának elnöke lapunk kérdésére úgy fogalmazott: a környezetvédelem minden komponensében hatalmas a visszalépés a korábbi évekhez képest. Szerinte alapvető biztonsági garanciák hiányoznak már most az ágazatban, a jövő évi tervezetben azonban sem a megelőzés, sem az esetleges kárelhárítás nem látszik biztosítottnak. Példaként azt említette: amikor a környezetvédelmi felügyelők kivonulnak egy-egy káresethez, abból a környéken élők semmit nem érzékelnek, nem látszott például a hatóság jelenléte a dorogi veszélyeshulladék-égetőnél sem, így természetes volt a nyugtalanság a lakosság részéről. Medgyesy Balázs úgy véli: a tervezett létszámleépítés azt is eredményezheti, hogy már nem is lesz munkatárs, aki kivonuljon egy-egy ilyen esethez.
A létszámcsökkentésekkel kapcsolatban a politikus arra hívta fel a figyelmet: van olyan környezetvédelmi felügyelőség, ahol már most többezres az ügyhátralék a létszámhiány miatt, ennek ledolgozására a jelenlegi kollégákkal sincsen esély, a leépítések után pedig csak romlik majd a helyzet. Mint mondta, a helyzetet súlyosbítani fogja, hogy a legújabb tervek szerint a környezetvédelmi hatóságok kapják meg a természetvédelmi felügyelőségek munkáját is, amire sem létszámban, sem szakmailag nincsenek felkészülve.
A politikus rámutatott arra is: az EU-csatlakozással gyakorlatilag már most megszűnt az a lehetőség, hogy a határon kiszűrjék az olasz orvvadászokat, így ez a feladat a természetvédelmi őrökre hárul. Mivel azonban a létszámleépítés feltehetőleg őket is érinti, szinte bizonyos, hogy képtelenek lesznek erre is odafigyelni. A nemzeti parkok dolgát megnehezíti majd az is, hogy az átszervezéssel kikerül a kezükből a hatósági jogkör, így nem lesz eszközük a saját területük védelmére – tette hozzá. A kevesebb munkatársnak tehát több feladata lesz: mindenkinek foglalkoznia kell a megfigyeléssel, a tervezéssel és az ellenőrzéssel is. A természetvédelmi őrök ráadásul a dologi kiadások csökkenése miatt a saját területüket csak nehezen tudják bejárni: mivel benzinre nem jut pénz, gyalog vagy kerékpárral kell ellenőrizniük a gyakran több száz kilométeres territóriumukat.
A konkrét számokkal kapcsolatban Medgyesy Balázs kijelentette: a nemzeti parkok fejlesztési forrásait elvonja a költségvetés, és megszűnik a fejlesztési keret a környezetvédelmi tárcánál is. Mint mondta, csak a már elindított programok előirányzatai maradnak meg.
Az árvízvédelmi feladatokra ugyancsak nulla forintot tervez a kormány, a Vásárhelyi-tervre beígért 16 milliárd forint helyett pedig csak nyolcmilliárdot állítottak be a költségvetésbe – jelentette ki a politikus. A környezetvédelmi és vízügyi célelőirányzat megszüntetésével, illetve átalakításával pedig lényegében kizárják a magánszemélyeket a pályázatokból.
A környezetvédelmi tárca sajtóosztályán lapunk kérdésére azt közölték: nem lesz kevesebb a pénz, mint eddig volt, csupán máshol jelenik meg a költségvetésben. A minisztérium szerint jövőre kilencvenmilliárd forintnyi környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi fejlesztés valósulhat meg az EU és az állam segítségével. A tárca számításai szerint tehát míg az idén minden egyes magyar állampolgárra 991 zöldforint jut havonta a költségvetésből, jövőre ugyanez a szám várhatóan 1217 forintra nő.
A minisztérium úgy véli: a folyamatban lévő és a tervezett hulladékgazdálkodási beruházások soha nem látott ütemű fejlesztést jelentenek a települési környezetvédelemben. A következő két évben kilenc térségben indulhat meg az uniós szabályoknak megfelelő hulladékkezelés. A minisztérium arról is tájékoztatott: az EU segítségével 76 milliárd forintnyi szennyvízberuházás megvalósítása kezdődött meg. A tárca képviselője szerint emellett gyökeres változás várható a természetvédelmi beruházások területén is, ahol a tervek szerint a költségvetés és az európai uniós pénzek felhasználásával kétmilliárd forintnyi fejlesztés valósul meg jövőre: befejeződik például a Baradla-barlang 900 millió forintos rekonstrukciója, valamint az Őrségi és a Hortobágyi Nemzeti Park látogatóközpontjainak megépítése.



Radikalizálódhat a mozgalom. Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke a parlament környezetvédelmi bizottságának tagjaival folytatott tanácskozáson bírálta a kormányzatot, mert a környezetvédelem állami intézményeinél tudomása szerint 13 százalékos létszámleépítést tervez, miközben az európai uniós tagságból adódóan jelentősen bővülnek a feladatkörök. Hamar József, a szolnoki székhelyű Tisza Klub elnöke szerint a várható helyzet miatt a zöldmozgalmak tevékenysége a jövőben „radikalizálódni” fog.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.