A hatalmon lévő szociáldemokraták színeiben politizáló Gajdos István nyílt támogatása révén a magyar kormány közvetett módon Viktor Janukovics jelenlegi ukrán miniszterelnök, a csalással vádolt államfőjelölt mellett foglalt állást – vélik nevüket elhallgató kijevi ellenzékiek. A Viktor Juscsenko köré tömörülő Nyugat-barát ukrajnai ellenzék egyes politikusai arra hívták fel a figyelmet, hogy az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke a Budapestről érkező anyagi juttatásokat kihasználva kampányolt az Európai Unió és az Egyesült Államok által egyaránt bírált kijevi hatalom mellett.
Mint ismeretes, a 2002-es magyarországi kormányváltást követően a Medgyessy-kabinet Gajdos Istvánt is meghívta a Magyar Állandó Értekezlet tanácskozására, holott a kárpátaljai politikus szociáldemokrata színekben került a kijevi parlamentbe, ráadásul olyan megméretés eredményeként, amelyen nyilvánvaló csalások történtek a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) jelöltjének kárára. Az MSZP és az UMDSZ között leplezetlen és szoros együttműködés alakult ki, s ennek eredményeként a KMKSZ-t igyekeztek távol tartani a Kárpátalján élő magyar közösséget érintő ügyekben való közreműködésektől. A KMKSZ teljes kizárásával az UMDSZ hatáskörébe került a státustörvény által biztosított oktatási-nevelési támogatások átadása, a magyarigazolványok kézbesítése is. A Gajdos vezette szervezet eközben nyíltan kampányolt a kijevi hatalom mellett, az ukrán elnökválasztáson Viktor Janukovics megválasztására buzdított. Korábban a Fidesz a nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő államtitkárhoz intézett kérdéseket az UMDSZ elnökével kapcsolatban. „Választ várunk arra a kérdésre, hogy milyen nemzetbiztonsági kockázatot jelent Gajdos István személye a Magyar Köztársaságra nézve, illetve igaz-e, hogy az UMDSZ-elnök tartózkodási engedélyért folyamodott hazánkban. Igaz-e, hogy az ungvári egyetem meggyilkolt rektoránál járt közvetlenül annak halála előtt, és valóban köze van-e védelmi pénzek szedéséhez?” – fogalmazta meg kérdéseit néhány héttel ezelőtt Kövér László. Tóth András, a nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő államtitkár csodálkozását fejezte ki a fideszes politikus kérdései miatt. Mint mondta, államtitoknak minősül minden olyan jellegű adat, amely arra vonatkozik, hogy ki jelent vagy ki nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot.
A Külügyminisztérium az ukrajnai forradalmi események után, kedden bekérette az ukrán nagykövetet, és tájékoztatta az Európai Unió aggodalmairól az elnökválasztás második fordulójának lebonyolítása kapcsán. Jelen helyzetben még nem ismert a magyar kormány álláspontja a hatalom színeiben politizáló és Viktor Janukovics mellett kampányoló Gajdos Istvánról.

Mohács, Berlin, Szent István – Évszámok, amiket illene tudni