Visszalépett a választási csalás gyanújába keveredett Kránitz László, az MSZP soproni képviselőjelöltje, aki a voksolást megelőző kampány durvaságával, annak lejárató hangvételével indokolta döntését. Kránitz választási csalás gyanújába került, ugyanis egy hét végi rendezvényen ötszáz forintos vásárlási utalványokat ajándékozott az ágfalvi nyugdíjas-találkozó résztvevőinek.
Kránitz elismerte: jó szándékból ugyan, de hibát követett el, ám visszalépésével még a látszatát is el akarja kerülni annak, hogy szavazatokat akart volna vásárolni. Kránitz döntése előtt az MSZP soproni szervezete több elnökségi taggal is konzultált a különböző lehetőségekről.
*
Kránitz nem tudta elképzelni, hogy „egy alantas politikai csapda áldozatává válhat”, amiért öreg emberek segítségére siet.
A pártvezetés tudomásul veszi és tiszteletben tartja jelöltjének visszalépését – mondta Nyakó István, aki nem tartja valószínűnek, hogy az etikai testület vizsgálatot indítana. A szóvivő hozzátette: megdöbbenéssel vették tudomásul, hogy szécsényi állampolgárok ajándékozás miatt bejelentést tettek a helyi választási bizottságnál, amely szerint Nagy Andor fideszes jelölt is „ajándékokkal lepte meg választóit”. A lapunk által megkérdezett helyi választási tisztségviselők semmit nem tudtak a beadványról.
Kránitz visszalépése a második forduló érvényességét is befolyásolhatja, ugyanis így a választókerületben csak jobboldali jelöltek indulnak. Ha a részvétel nem lépi át a 25 százalékos arányt, az Országos Választási Bizottságnak (OVB) új voksolást kell kiírnia, amint a törvényes feltételek adottak. Magyarországon erre még nem volt precedens, az OVB azonban a lehető legrövidebb időn belül kitűzi az új szavazás időpontját – tudtuk meg Rytkó Emíliától, az Országos Választási Iroda vezetőjétől.
Sopronban az első fordulóban a választók 31,9 százaléka adta le voksát, az érvénytelen szavazást Firtl Mátyás (Fidesz) nyerte 53,63 százalékkal, a második Kránitz László 34,45 százalékkal. Kránitz korábban Gyurcsány Ferenccel szemben az MSZP Győr-Moson-Sopron megyei elnöki székéért versengett, szocialista forrásaink szerint Kovács László támogatását is maga mögött tudva. A megyei vezetői tisztség végül a későbbi kormányfőé lett, amelyről azonban lemondott politikai előmenetele miatt.
Fenyegetés. Életveszélyesen megfenyegették, lánya, felesége megbecstelenítését, unokája elgázolását helyezték kilátásba arra az esetre, ha folytatja a kampányolást a szécsényi választókörzet fideszes jelöltje mellett – értesítette lapunkat az érintett, Jónás Gábor, a Lungo Drom cigány szervezet Nógrád megyei elnöke, aki feljelentést tett az ügyben.