Leonyid Kucsma jelenlegi államfő nem sokkal korábban még úgy fogalmazott, hogy minimálisra csökkent Ukrajnában a választás meghamisítása miatt kialakult konfliktus békés rendezésének az esélye. Állítása szerint pontos információik vannak arról, hogy nagyarányú előkészületek folynak a polgárháború kirobbantására a hatalom és a tőke megszerzése érdekében, akár véres testvérharc árán is. Korábban Peter Balkenende holland kormányfő, az unió soros elnöke kijelentette, hogy az EU sem tudja elfogadni az ukrán elnökválasztás eredményét. A forradalmi forgatókönyv legújabb elemeként tegnap este Juscsenko oldalára álltak az Ukrán Biztonsági Szolgálat, a főügyészség és a különleges egységek tagjai. Az SZBU képviselői felhívásban fordultak a rendvédelmi szervek tagjaihoz és az ukrán néphez, majd a tüntető tömeg előtt nyilatkozatot olvastak fel Kijevben, amely szerint az emberek joggal kételkednek a szavazás eredményének objektív megállapításában. A „nemzeti megmentési bizottságot” létrehozó ellenzék ettől függetlenül szintén egyre elkerülhetetlenebbnek tartja a konfliktus kiéleződését, melyre azután kerülhet sor, miután Kucsma konzultál Vlagyimir Putyin orosz államfővel, aki az erő alkalmazására feltehetően áldását adja majd – írja a Nyezaviszimaja Gazeta. A lap szerint Juscsenko hívei meg vannak győződve arról, hogy megkezdődött annak a forgatókönyvnek a realizálása, amely révén Leonyid Kucsma megőrzi hatalmát.
*
Állítólag arról van szó, hogy miután Kucsma elutazik orosz kollégájához, odahaza addig kiprovokálják a fegyveres konfliktust, ami lehetővé teszi számára a nagy békeharcos szerepének eljátszását és ezzel együtt a rendkívüli állapot bevezetését, az elnökválasztás eredményének hatályon kívül helyezését, a tüntetések betiltását és a parlament feloszlatását. Ezt követően sor kerül az új parlamenti választások kiírására, amely majd dönt az újabb elnökválasztás megtartásáról. Ily módon pedig Kucsma legalább egy-másfél évig a hatalomban maradhat. Szergej Ivanov orosz védelmi miniszter mindazonáltal határozottan cáfolta, hogy orosz különleges katonai felderítő egységek lennének a Kijev környéki erdőkben.
Az ellenzék vezetői mindeközben újra és újra hangsúlyozzák, hogy tiltakozó akciójuk békés jellegű, nekik nincsenek fegyvereik, ellenben semmi szín alatt nem adják fel az igazságukért folytatott harcukat. Szándékaikat szerdán késő este a főváros Függetlenség terén összegyűlt több százezres tömeg előtt hozták nyilvánosságra. Viktor Juscsenko „államcsínynek” nevezte a központi választási bizottságnak az elnökválasztás végeredményéről szóló határozatát, és összukrajnai politikai sztrájkra szólította fel híveit.
A tegnapi események a Függetlenség terén a pravoszláv és a görög katolikus egyház papjai által celebrált misével kezdődtek, majd a hatalmas tömeg többezres csoportokban megindult a város különböző objektumai felé. Az egyik csoport azonnal a teret szegélyező szakszervezeti székházat foglalta el, míg másik az Október Kultúrpalotát. A többiek a Hrusevszkij utcán lévő miniszteri kabinet épülete és az államfő rezidenciája felé indultak. A kormány épületénél azonban szemben találták magukat Janukovics híveinek mintegy háromezres táborával, valamint a milícia munkatársai által képezett kordonnal. Hírügynökségi jelentések szerint a két tábor tagjai három méter távolságból békésen beszélgettek egymással.
A tiltakozó akciók, útlezárások, sztrájkok a nap folyamán kiterjedtek szinte az egész országra. Kijev központjában összegyűlt több tízezres tömeg előtt Olekszandr Zincsenko, Juscsenko egyik közvetlen munkatársa elmondta, hogy a tiltakozó akció részvevői Voliny, Lviv, Harkiv, Szumi, Ivano-Frankivszk megyében és Kárpátalján már eltorlaszolták a nemzetközi utakat, teljesen megbénítva azokon a forgalmat, s több helyen a vasútvonalakon is épülnek az akadályok.
Kwasniewski közvetít. Lengyelország Nobel-díjas exelnöke, Lech Walesa tegnap délután már Kijevben lelkesítette a tüntető tömeget. Lenyűgöz engem az a tűz és lelkesedés, ami önökből sugárzik, jelentette ki. Szándékában áll találkozni Kucsma elnökkel, Janukovics kormányfővel és az események minden résztvevőjével, hogy megtalálják azt a pontot, amelytől elindulva megoldást lehet találni a kialakult helyzetre. Aleksander Kwasniewski lengyel elnök, akit Leonyid Kucsma leköszönő ukrán államfő kért fel közvetítésre, mindeközben hárompontos rendezési tervet terjesztett elő az ukrajnai konfliktus politikai megoldása érdekében. A terv előirányozza a vitatott szavazatok ellenőrzését, az erőszakról való tartózkodást, valamint a hatalom és az ellenzék közötti kerekasztal-tárgyalásokat. (MN)