Tovább nő a magyar külkereskedelmi egyenleg negatívuma. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap publikált adatai szerint 2004. január–februárban az elvileg exportvezérelt magyar gazdaság 8070 milliárd forintnyi kivitelt produkált, a behozatal értéke 9010 milliárd forint volt. A különbség, vagyis a külkereskedelmi mérleg hiánya 940 milliárd forint, 134 milliárddal több, mint az egy évvel korábbi.
Nemcsak a hiány, a forgalom alakulását is a növekedés jellemzi. Az első kilenc hónapban az export és az import is 15 százalékkal haladta meg a 2003-as év hasonló időszakának összforgalmát; a szeptemberi kiviteli adatok 9,1, a behozatali számok pedig 11,9 százalékos növekedést mutatnak. Legnagyobb partnerünk továbbra is az Európai Unió – az összes import háromnegyedét, az összes export négyötödét bonyolítottuk le a 25 tagországgal. Folyamatosan nő az ázsiai országokkal folytatott magyar kereskedelmi aktivitás is, a folyó áras bővülés január–augusztusban már 43 százalékos volt.
Magyarország még mindig mezőgazdasági termelőként él a köztudatban, de ennek ellentmond a statisztika. Az augusztussal lezárt részletes adatok szerint az árufőcsoportok közül a kivitel 62 százalékát jelentő gépek és szállítóeszközök volumene bővült a legnagyobb mértékben, visszaesett viszont az élelmiszerek, az italok és a dohánytermékek exportja. A behozatal nagy részét, több mint felét a különböző gépek teszik ki. A csoporton belül legdinamikusabban a villamos készülékek és műszerek, valamint az energiafejlesztő berendezések részaránya nőtt.

Menczer Tamás: Az ukrán kém – Magyar Péter „testvére” – megfenyegette Orbán Viktort!