Lengyelek és csehek Kovács ellen

A leendő Európai Bizottság ellen fognak szavazni a konzervatív Európai Néppárthoz (EPP) tartozó cseh és lengyel európai parlamenti képviselők, mivel a testületnek tagja az exkommunista Kovács László is – szivárgott ki a néppárti frakció szerdai üléséről. Miért igen egy kommunistára és miért nem egy keresztényre? – tette fel a kérdést a pártcsoport több tagja is, arra utalva, hogy az olasz kormány által eredetileg jelölt Rocco Buttiglione kénytelen volt visszalépni.

MTI
2004. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Barroso több mint három órán át jelen volt a néppárt ülésén, hogy megszerezze a 268 képviselő támogatását bizottsága számára, amelyről november 18-án szavaz a strasbourgi székhelyű Európai Parlament. A 36 felszólaló közül csak a csehek és a lengyelek utasították el nyíltan a Barroso-bizottságot. Kovács Lászlót olyan jelzőkkel illették, mint alkalmatlan, bűnös vagy hozzá nem értő, ami a lengyel Jan Obrycht véleménye szerint problémássá teszi a bizottság támogatását. A szintén lengyel Anna Zaborska kijelentette, hogy a volt kommunista országok félnek Kovácstól, mivel hozzájárult a berlini fal felépítéséhez. A cseh Miroslav Uski azon tűnődött, miként támogathat egy kommunistát is magában foglaló bizottságot a bársonyos forradalom (ugyancsak jövő heti) évfordulóján.
*
A főbiztos hangoztatta, hogy csapata sok néppárti tagot is magában foglal, ami esélyt kínál az EPP-nek, de „tiszteli a kommunista rezsim alatt élt képviselők véleményét”.
Közben sajnálatosnak minősítette a magyar kormány eljárását Hans-Gert Pöttering, az Európai Néppárt elnöke péntek délelőtt Brüsszelben kiadott nyilatkozatában – jelentette brüsszeli tudósítónk. A néppárti vezető hangsúlyozta, hogy a három biztosjelöltnek a jövő heti, strasbourgi meghallgatásának tárgyilagosnak, nyíltnak és komolynak kell lennie. Pöttering sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a magyar kormány a lett kormánnyal ellentétben nem hívta vissza bizottsági jelöltjét, Kovács Lászlót azután, hogy az első meghallgatásán negatív benyomást keltett. Mivel a bizottsági jelölteket a nemzeti kormányok ajánlják, ezért a magyar kormány viseli a teljes felelősséget azért, hogy Kovács továbbra is biztosjelölt, olvasható az európai parlamenti pártfrakció elnökének nyilatkozatában.
Kovács közben EP-képviselők kérdéseire válaszolva leszögezte, célja, hogy segítsen azon adóügyi akadályok felszámolásában, amelyek nehezítik cégek és magánszemélyek külpiaci tevékenységét, hogy azok élhessenek az EU belső piaca adta lehetőségekkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.