Marshall-segélyt kapunk?

Marshall-segélyhez hasonlítja a Magyarországnak szánt európai pénzeket a Nemzeti Fejlesztési Hivatal (NFH) által készített, az Index birtokába került munkaanyag. A jól felkészült, szakemberekkel dolgozó NFH-nak nem az a feladata, hogy ilyen dolgozatokat készítsen, hanem az, hogy a forrásokat optimálisan kiaknázza – reagált az anyaggal kapcsolatosan Boros Imre, az Orbán-kormány uniós pénzekért felelős volt tárca nélküli minisztere.

Csákó Attila
2004. 11. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter felügyelete alatt működő NFH Európa- terv: 2007–2013 között, Gyorsító sávban az ország címen foglalta össze a 24 milliárd euró, azaz 6,5 ezer milliárd forint „elköltésének” lehetőségeit. Nagyon sok pénzről van szó, amit elkölthetünk jól és rosszul – szögezik le, s kiemelik, több pénzt, nagyobb segítséget kapunk, mint annak idején Németország, Olaszország, Ausztria Belgium és Dánia együttvéve, ha a közösségi pénzekhez hazai források társulnak. Ezzel összességében 12 ezer milliárd forint áll majd rendelkezésre.
Az NFH munkatársai szerint 10-12 év alatt az életszínvonalunkat feltornázzuk a mediterrán országok átlagára, egészségesebben és tovább élünk, s lesz elég munkahely, a felnőtt lakosság 65 százaléka aktív lesz. Az Index birtokába került munkaanyag lényegében a Marshall-segélyhez hasonlítja a Magyarországnak szánt európai pénzeket. A pesszimista verzió szerint ugyanakkor 2013-ban is szegények maradunk, túlzsúfolt szürke városokban vagy hanyatló falvakban fogunk élni. Hazánk gazdaságilag kettészakad. Az alsó rétegek lemaradnak, korán halnak, kiszolgáltatottak lesznek, mint eddig, ám a „győztesek” sem lehetnek igazán büszkék országukra.
– A jól felkészült, szakemberekkel dolgozó NFH-nak nem az a feladata, hogy ilyen dolgozatokat készítsen, hanem az, hogy a forrásokat optimálisan kiaknázza. A pénzlehívás problémáit kellene feltárniuk, s megoldást találni az akadályok elhárítására – mondta lapunknak Boros Imre. Az Orbán-kormány uniós pénzekért felelős tárca nélküli minisztere hozzátette: miközben horribilis számokról hallunk, a valóság inkább elszomorító. Az EU-alapokból ugyanis mindössze 36 millió eurót sikerült lehívni az év első felében, s ha „megtáltosodnak”, akkor sem éri el az összeg a 200 milliárdot – vélhetően a befizetendő 150 milliárd egyharmadát tudják megszerezni. A Nemzeti fejlesztési terv I. füstbe ment, ezért a 2007–13 közötti majdani teljesítménnyel kapcsolatban sem lehetünk bizakodók. A pénzfelhasználás érdekében nem központosítani, hanem decentralizálni kellene a területet. A korábbi miniszter szerint komoly probléma az uniós pénzek megszerzése során megkövetelt bankgarancia. Ez ugyanis 5-6 év alatt akár fel is emésztheti a megszerzett forrás 25-30 százalékát – holott a problémát a földhivatali bejegyzéssel orvosolni lehetne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.