Másfél évtizede omlott le a berlini fal

Stefan Lázár
2004. 11. 10. 19:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németország istentiszteletekkel, hangversenyekkel, kerekasztal-beszélgetésekkel emlékezett meg annak a napnak az évfordulójáról, amely véglegesen megpecsételte az NDK sorsát, és utat nyitott az országegyesítés előtt. 1989. november 9-én az elbizonytalanodott keletnémet vezetés bejelentette, a „munkás-paraszt állam” polgárai engedély nélkül léphetik át Nyugat felé a határt. A berliniek nem kérették magukat sokáig, tömeges megjelenésükkel sakk-matt helyzetbe hozták a tanácstalan határőröket, akik megnyitották a sorompókat.
Tizenöt évvel később ez a nap különböző külsőségekkel tért viszsza az egyesített ország lakosai közé. A hajdani amerikai szektor híres átkelőhelyénél, a „Checkpoint Charlie-nál” a turisták a volt NDK-s határőrség egyenruhájába öltözött férfit fényképezhetnek, a környező árusok asztalain a régen elmúlt hidegháborús idők katonai szuvenírjei sorakoznak.
A politikusok megnyilatkozásai közül Wolfgang Thiersenek, a parlament elnökének és Angela Merkelnek, a kereszténydemokraták elnök asszonyának nyilatkozatai tükrözik vissza leginkább a november 9-hez fűződő gondolatok közötti különbségeket. A szociáldemokrata Thierse a német történelem ominózus napjáról beszélt, amelyhez inkább szomorú, mint örvendetes emlékek fűződnek.
Angela Merkel november 9. jelentőségét a patriotizmus szolgálatába szeretné állítani, történelmi hitvallásként, elismerve a múlt tragikus és örvendetes eseményeit egyaránt, és választ keresve arra a kérdésre, mi a jelentősége a nemzeti identitásnak a globalizáció és a kibővített Európai Unió idejében? Egyben kritikát gyakorolt Gerhard Schröder azóta visszavont javaslata felett, amely eltörölné az újraegyesítésre emlékeztető nemzeti ünnepet, október 3-át, a költségvetés hiányának csökkentésére hivatkozva.



Tüntetés az izraeli fal ellen.
A belga főváros szívében lévő Schumann téren mintegy két tucat szervezet tüntetett a „palesztinai apartheid fala elleni nemzetközi napon”. Az uniós épületek tövében megtartott kétórás tüntetésen a tiltakozók követelték, hogy a zsidó állam vegye figyelembe a hágai Nemzetközi Bíróság fal ellen hozott véleményét, tartsa be a nemzetközi jogokat, szüntesse be Palesztina megszállását, és védje nemzetközi erő a polgári lakosságot. A protestálók követelték azt is, hogy azonnali hatállyal léptessenek életbe politikai szankciókat Izrael ellen, továbbá függesszék fel az unió és Izrael között meglévő társulási szerződést. (L. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.