Megugró devizás konstrukciók

Az államilag támogatott hitelek volumene a tavalyi évi szint felére csökkent, és vélhetően ez a tendencia az év hátralevő részében is folytatódni fog, ugyanis a pénzintézeti adatok valamenynyi típusú támogatott hitelszerződésnél jelentős visszaesést mutatnak. A szakértői vélemények beigazolódnak, melyek szerint a tavalyi lakáshitelezési rendszert szűkítő kormányzati intézkedések jelentős visszaesést eredményeznek az idei hitelfelvételi keresletben.

Csákó Attila
2004. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beigazolódnak azok a szakértői vélemények, melyek szerint a tavalyi lakáshitelezési rendszert szűkítő kormányzati intézkedések jelentős visszaesést eredményeznek az idei hitelfelvételi keresletben. Drasztikus csökkenés tapasztalható mind a használt, mind az új lakásokra felvett államilag támogatott hitelek esetében, ami egyrészt
a kedvezményes lakáshitelezési rendszer tavalyi szigorításának, másrészt a támogatott hitelek drágulásának tudható be elsősorban, derül ki a DEM Gazdaságkutató Intézet felméréséből.
A leglátványosabb hanyatlást a használt lakásokra igényelt kölcsönöknél regisztrálták az intézet elemzői: míg az elmúlt év első hét hónapjában több mint 57 ezer szerződést kötöttek, addig az idén mindössze 22 ezer ilyen ügylet realizálódott. De összességében is elmondható: az államilag támogatott hitelek volumene a 2003. évi szint felére csökkent, és vélhetően ez a tendencia az év hátralevő részében is folytatódni fog, ugyanis a pénzintézeti adatok valamennyi típusú támogatott hitelszerződésnél jelentős visszaesést mutatnak. A csökkenés mértékét mutatja a folyósítások összege is: a használt lakásokra felvett, az elmúlt évi 231 milliárd forinttal szemben idén mindössze 94 milliárdot tett ki az igényelt kedvezményes hitelek mértéke. Az új lakások hitelezésében ugyan nem ilyen erőteljes a visszaesés, de a tavalyi év első hét hónapjában aláírt 19 ezer hitelszerződéssel szemben az idei év azonos időszakáig mindössze 14 ezer ilyen ügylet jött létre, vagyis a tavalyi 109 milliárd forinttal szemben, idén csak 99 milliárd forint értékben kötöttek a hazai hitelintézetek államilag támogatott hitelszerződéseket.
Az év slágerének minden kétséget kizáróan a devizahitel bizonyult, amit a támogatott és a devizaalapú hitelek arányában már a múlt hónapban beállt fordulat is jól mutat. Egy hónap alatt több piaci kamatozású, főleg devizaalapú hitelre kötöttek szerződést a hazai bankok, mint az államilag támogatott egyéb konstrukciókra. A használt lakások vásárlásához, felújításához igényelhető devizaalapú kölcsönök például már most olcsóbbak, mint az államilag támogatott forintalapúak – hangsúlyozza a gazdaságkutató intézet jelentése.
A korábbi előrejelzések mértékét jelentősen meghaladta a devizahitelek állománynövekedése az idén – nyilatkozta lapunknak Bota Zoltán, az Inter-Európa (IE) Bank lakossági üzletágának vezető munkatársa. – Az első negyedév még a forintalapú támogatott hitelek dominanciáját mutatta, mivel valójában ekkor még a tavalyi hitelkérelmek realizálódtak, a második negyedévtől azonban látványosan átrendeződött a piac a forinthitelek irányából a devizahitelek felé.
Nem véletlenül, ezeket a hitelkérelmeket jóval gyorsabban elbírálják a pénzintézetek, mivel lazábbak a jogszabályi megkötések, azon kívül rendkívül csábítóak a hazai viszonylatban feltűnően alacsony kamatlábak miatt is. Az euróalapú hitelnél 4,99 százalékos az éves kamat mértéke, míg a svájcifrank-alapú lakáshitel még ennél is kedvezőbb, 1,75 százalékos akciós éves kamatozású hitelkonstrukciót ajánl az IE Bank. Azt azonban tudni kell, hogy a devizahiteleknél mind az árfolyam-, mind a kamatkockázatot minden esetben az ügyfél viseli, amit a mai napig sokan nem igazán értenek. Talán ennek is köszönhető, hogy az elmúlt időszakban a felvett hitelek túlnyomó többsége devizaalapú volt. A svájcifrank-alapú hitelkonstrukciónk indulása idején például történelmi mélyponton volt a svájci frank alapkamatja, vagyis valószínűsíthető volt, hogy innen már csak felfelé kúszhat. A devizaalapú hitelek bevállalása elsősorban az alacsonyabb keresetűek esetében jelenthet nagyobb kockázatot, ők már a kisebb törlesztőrészlet-ingadozásra is érzékenyen reagálnak.
Az MNB egy, a lakásfinanszírozással kapcsolatos tanulmányában az elemzők számszerűsítették a devizahitel-felvevői kockázatot. Eszerint egy 1,5 százalékos emelkedés – egy húszéves futamidejű hitel esetében – már 12,2 százalékkal emelheti a havi törlesztőrészletet. A jegybank javaslata: lehetőleg abban a pénznemben adósodjunk el, amiben jövedelmünket kapjuk. A pénzügyi felügyelet már óvatosabban fogalmaz: a bankok tájékoztatási gyakorlatát kell megszigorítani.
– Ezzel teljes mértékben egyetértünk, az Inter-Európa Bank is megtesz jelenleg mindent annak érdekében, hogy megfelelően felhívja ügyfelei figyelmét az esetleges kockázatokra, és a jövőben is partner lesz egy olyan gyakorlat kidolgozásában, amely segíti az ügyfél még teljesebb körű tájékoztatását, mind a forinthitelek, mind a devizahitelek esetében. Utóbbinál annál is inkább, mivel az első látásra feltűnően kedvező feltételek láttán az ügyfelek hajlamosak megfeledkezni a hitelfelvétellel járó esetleges kockázatokról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.