MI A MAGYAR?

–
2004. 11. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vándorlevelek hamisítása országszerte el volt terjedve, jóllehet ennek megakadályozásáról több felsőbb rendelet (így még az 1838. év április 3-án kelt rendelet is) intézkedett. Szabály volt az is, hogy vándorlás közben csavargókkal, szökevényekkel, munkakerülő legényekkel nem mehettek együtt, hanem csak magafajta tisztességes legényekkel. A városban nem volt szabad máshol megszállni, csak az atyamesternél vagy céhmesternél, kik három napig élelmet és helyet adtak nekik. Ez idő alatt az atyamester műhelyt kerestetett számukra a bejárómesterekkel. A kijelölt műhelyt el kellett fogadni. Abban az esetben, ha az atyamester nem tudta munkába állítani a legényt, ez három napnál tovább nem maradhatott a városban, hanem folytatnia kellett vándorútját. Útravalóképpen 10–20 krajcárt kapott a céhládából. Egy mester se fogadhatta be lakásába a vándorlegényt oly célból, hogy vele titokban dolgoztasson; a mestert is, a legényt is megbírságolták, ha ilyesmi kitudódott. A csavargó vagy gyanús legényeket a céhmester az elöljárósággal távolíttatta el a városból.
Ha a legény befejezte vándorló éveit, és önálló mesterként le akart telepedni valahol, akkor először is a próbafőzés, flastromfőzés vagy remekfőzés tortúráján kellett átesnie. Ennek szertartásos módjáról eléggé felvilágosítanak a debreceni chirurgusok 1735. évi céhszabályai. […] Az érdekes céhszabályzatnak egy következő pontja azt is megmondja, hogy Debrecen városában nem szabad több borbélysebésznek lenni kilencnél, mert úgyis gyönge a kereset, sok az adó, nagy a család. Ez a szám csak akkor szaporítható, ha a magistratus is úgy kívánná. Erre a numerus claususra nagy gonddal vigyáztak az odavaló sebészek, úgyannyira, hogy még sokkal későbben (1772) is, amikor Csokonai Vitéz József (a költő atyja) a debreceni sebészek közé való felvételéért folyamodott, azt felelték neki, hogy az 1725. évi tanácsi határozat kilencre szabta meg a városi sebészek számát, ezért is várjon az instans addig, míg valamelyik sebész a boldogabbik hazába költözik! Így volt ez más városokban is.
A sárospataki borbélycéh rendszabályai sokban hasonlók a debreceniekhez […], de különösen érdekes, amit ez a szabályzat a mesterasztalról (remekebédről) mond: „Végezetre az próbák mellé tisztességes étel és ital legyen […], és hogy az keresztyéni mértékletesség megtessék ez ily vendégségben is, csak hét tál tisztességes étkeket, hasonlóképpen bort is tisztességesen adjon.” Minthogy azonban a tisztességesnek a fogalma meglehetősen tág határú szokott lenni az emberek közt, ezért az óvatosabb debreceni mesterek pontosan meg is állapították, hogy mi légyen az a tisztességes enni- és innivaló: „Mesterasztalhoz való recepta. Első tál étek: két borjúfiú belestül, lábastul. Szép tisztességes legyen. Csuka tormával, két tálra. Második tál étek: fejér pecsenye nyolc font; felsál nyolc font; disznóoldalas tizenhat font; két fertály borjúhús pecsenye utolja; két malac töltve, négy tikfiú töltve, négy tyúk szárazon, négy lúd sütve; két nyúlnak az utolja sütve; nyolc kolbász, nyolc májos hurka, négy fogolymadár, huszonnégy apró madár. Harmadik tál étek: borssal, rizskásával négy öreg rakoncz (?), négy kappan, két kövér tyúk. Negyedik tál étek: fekete lével két nyúlnak az elei. Ötödik tál étek: éles lével, lemoniával öt tyúk. Hatodik tál étek: orjával káposztás hús. Hetedik tál étek: gyümölcs, kalács, perec, mogyoró, dió, egy sajt.”
Hát bizony, akinek ezt a szerény keresztényi menüt fizetnie kellett, az ugyancsak vakarhatta a füle tövét.

Magyary-Kossa Gyula: Magyar orvosi emlékek (1929)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.