Otthon Európában

E g y h é t E u r ó p á b a n

Lóránt Károly
2004. 11. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

José Manuel Barroso, az „európai miniszterelnök” első hivatali napjai nem teltek el kellemetlenség nélkül. A fő bajkeverő az angol függetlenségi párt vezetője, Nigel Farage volt, aki azt követelte, hogy két bizottsági tagot újból világítson át az Európai Parlament.
Percekkel azelőtt, hogy a parlament az új, átalakított bizottságot jóváhagyta volna, Farage azzal vádolta Jacques Barrot-t, a francia biztost, egyben a bizottság egyik elnökhelyettesét, hogy 2000-ben nyolc hónap felfüggesztett büntetésre ítélték, mert mintegy négymillió dollárt síbolt ki állami pénzalapokból és irányított át saját pártjának kasszájába.
Az észt bizottsági taggal, Siim Kallasszal szemben pedig azt vetette fel, hogy pénzügyminiszterként 2001-ben félrevezető információkat közölt a bíróságon, amikor azzal a csalással kapcsolatban kérdezték, amelyben tízmillió dollárt loptak ki az észt nemzeti bankból egy illegális olajüzlet kapcsán.
Kiderült azonban, hogy Jacques Barrot-t jogi értelemben nem terheli bűn, mert Jacques Chirac elnöki kegyelemben részesítette, ami a francia törvények értelmében azt jelenti, hogy még csak nem is említhetik korábbi elítélését. Sajnos az internetről elfelejtették letiltani az ügyet, így történhetett, hogy az Farage tudomására jutott. Barrot ügyvédje eljárást kíván indítani Farage ellen, nem tisztázott azonban, hogy a francia jog az Európai Parlamentben is érvényes-e.
A másik esetben kiderült, hogy Siim Kallast felmentették a csalás vádja alól, Farage visszakozott is, bár hozzátette, hogy az észt bizottsági tag valószínűleg azért kapja az OLAF, a csalások megakadályozására életre hívott európai hivatalt, mert e tárgyban már gyakorlatot szerzett.
Mindeközben a Kovács-ügy sem csitult el. A brüsszeli bürokraták által olvasott, liberális beállítottságú European Voice még egy utolsót belecsípett a magyar biztosba. A szocialisták felháborodására – miszerint a Kovácsról terjesztett fénykép hamis és rágalmazó – a következőket írja: „Amennyire tudom, lehet, hogy a »hamis« megállja a helyét, de nem értem a »mocskolódást«. Ha valaki 25 éven át pap volt, igazán nehéz mocskolódásnak nevezni azt, ha reverendában ábrázolják.”
Ismerős e politikai tájkép? Igen, megérkeztünk Európába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.