Pattanásig feszült az ukrán helyzet

Ukrajna egyre jobban és határozottabban elhatárolódik Viktor Janukovics kormányfőtől, az ellenzéki tiltakozó megmozdulások ugyanis fokozatosan átterjednek az ország keleti megyéire is, jóllehet a hivatalos adatok szerint azokban a hatalom jelöltje közel százszázalékos, egyes járásokban pedig még ennél „magasabb” támogatottságot kapott a vasárnapi elnökválasztás második fordulójában.

Székely Gergely
2004. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harkovban közel nyolcvanezer, Dnyipropetrovszkban tízezer, Zaporizsjéban ötezer ember vonult ki az utcára, hogy visszaköveteljék az ellenzék jelöltjére, Viktor Juscsenkóra leadott szavazataikat. Szerdán reggel Kijevben nagy pelyhekben esett a hó, pillanatok alatt beborítva a várost, de a hullámzó tömeget ez sem zavarta. A kezükben narancsszínű zászlókat, lózungokat tartó, illetve ugyanilyen színű sálakat, szalagokat, kitűzőket viselő emberek már kora reggel elindultak a város szívében lévő Függetlenség tér felé, hogy felváltsák az éjszakát is ott töltő, a ma már több mint 300 sátorra felügyelő társukat. Mások viszont az elnöki adminisztráció épülete felé veszik az irányt, ahol már szintén egész kis sátorvárost állítottak fel a járdán, szabadon hagyva ezzel a közlekedést a gépkocsik számára, noha úgy tűnik, a milícia állig felfegyverzett, védőpajzszsal felszerelt rohamegységeinek négyszeres gyűrűjén egyelőre senki nem akar áttörni.
Előző este viszont megtette ezt Julia Timosenko, a Haza Párt elnöke, Viktor Juscsenko koalíciós partnere, valamint Olekszandr Zincsenko, a parlament elnökhelyettese,
az ellenzéki elnökjelölt választási törzskarának vezetője, akik békésen elbeszélgettek az elnöki adminisztráció védőivel. Az épületet elbarikádozó, homokkal és betonlemezekkel megrakott tehergépkocsik egyikére felkapaszkodó Timosenko a többi között elmondta, hogy Leonyid Kucsma államfő a hírügynökségeken keresztül nyilvánosságra hozott nyilatkozatában közölte, „készen áll megbeszélni Viktor Juscsenkóval, miképpen is avathatják őt elnökké”. Közölte: Viktor Juscsenko szerdán találkozik és tárgyal az államfővel. Szerdán viszont Juscsenko sajtószóvivője arról értesítette az újságírókat, hogy a tervezett megbeszélésre mégsem kerül sor. Irina Herascsenko sajnálkozását és csodálkozását fejezte ki amiatt, hogy a megbeszélésre, amelyet előző este maga az államfő vetett fel a már említett nyilatkozatában, valószínűleg mégsem kerül sor, mivel az elnöki közigazgatásból eddig semmiféle jelzést nem kaptak erre vonatkozólag. Viktor Janukoviccsal pedig egyszerűen nincs miről tárgyalni, szögezte le Herascsenko. Juscsenko csak az ukrán néppel akar és fog tárgyalni, szögezte le.
Viktor Janukovics ennek ellenére újra megerősítette, hogy bármely pillanatban hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni Viktor Juscsenkóval, közölte szerdán a kormányfő sajtószóvivője, Hanna German. Juscsenko viszont határozottan elzárkózik a javaslatuk elől, jóllehet Janukovics már többször is egyértelművé tette, hogy az új hatalomban méltó helyet fog kapni az ellenzék is, fűzte hozzá German. A kormány épülete körül gyülekező Juscsenko-hívekről elmondta: az emberek önként jönnek, mert sértve érzik magukat amiatt, hogy szavazataikat semmibe veszik. A helyzet egyre inkább irányíthatatlanná válik, szögezte le German.
A külügyminisztérium viszont gyakorlatilag már teljes egészében átállt Viktor Juscsenko oldalára. Ebben a történelmi jelentőségű időben a diplomaták is hivatásbeli és emberi kötelességüknek érzik kinyilvánítani saját állampolgári meggyőződésüket, szögezte le a tárca sajtószóvivője. „Nem lehetünk közömbös megfigyelői a kialakult helyzetnek, ami megkérdőjelezheti Ukrajna demokratikus fejlődését és végső soron az ország nemzetközi elszigetelődéséhez vezethet” – szögezte le Markian Lubkivszkij. Majd hozzáfűzte: az országnak olyan vezetőre van szüksége, aki rendelkezik az ukrán nép bizalmának mandátumával, és személyes erkölcsi tartásával jelentősen hozzájárul majd Ukrajna tekintélyének és szerepének növeléséhez a világban.
Mind határozottabb nyomást igyekszik gyakorolni Kijevre az amerikai elnök is, aki szerdán újabb felhívással fordult az ukrán vezetéshez, mindenekelőtt arra szólítva fel Kucsma elnököt, hogy várjanak még a választás végeredményének szerda késő délutánra tervezett közzétételével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.