Pokolgépes támadás Arafat temetésén

Tegnap délután, korábbi főhadiszállásán, a ramalláhi Mukatában eltemették Jasszer Arafatot. Az utcákon több tízezer palesztin gyászolta elnökét. A nap nem múlt el erőszak nélkül, pokolgépes merénylet és összecsapások árnyékolták be a szertartást.

Hírösszefoglaló
2004. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gépkocsiba rejtett pokolgép robbant tegnap délután egy ramalláhi hídon, két ember meghalt, többen megsebesültek – közölte az izraeli mentőszolgálat. Ezzel egy időben káosz tört ki a ramalláhi palesztin főhadiszálláson, miután a Jasszer Arafatot gyászoló, többezres tömeg megrohamozta az elnöki koporsót szállító helikoptert. A palesztin biztonsági erők a levegőbe leadott lövésekkel próbálták szétoszlatni a tömeget. A helikopterben tartózkodók hosszú percekig képtelenek voltak kinyitni a jármű ajtaját, és kivenni belőle Arafat koporsóját.
Számos sebesültet követelt délben egy faépítmény összeomlása is. Az ácsolat több tucat, a Mukatába behatolt palesztin gyászoló súlya alatt omlott össze. Korábban palesztinok ezrei törtek be a ramalláhi főhadiszállás területére, hogy közelebb kerülhessenek elhunyt történelmi vezetőjük temetésének színhelyéhez. Több száz palesztin rendőr órákon keresztül próbálta visszatartani a tömeget, de egy idő után a gyászolók áttörték a kapukat, és felmásztak a falakra. Tajíb Abderrahim, Arafat egykori tanácsadója hiába szólította fel a behatolókat, hogy húzódjanak hátrébb a kapuktól. Közben további tízezrek özönlöttek Mukata felé.
Ezt megelőzően Kairóban tartották meg az elhunyt elnök gyászszertartását. A koporsót egy egyiptomi katonai repülőgépen a Sínai-félszigetre vitték, ahonnan Arafat földi maradványait egy szintén egyiptomi helikopter szállította Ramalláhba. Kairóban jelenlévők, köztük a katonai tiszteletadásra érkezett állam- és kormányfők, valamint külügyminiszterek imádkoztak a palesztin vezető lelki üdvéért. A ceremónián számos ország állam- és kormányfője vett részt, az EU-tagállamokból többnyire külügyminiszterek érkeztek az egyiptomi fővárosba, köztük Somogyi Ferenc, a magyar diplomácia vezetője, továbbá Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főbiztosa és Terje Roed-Larsen, az ENSZ közel-keleti külön megbízottja.
Kapcsolataik újrakezdésére szólította fel az izraelieket és a palesztinokat az izraeli ellenzék vezetője, Simon Peresz volt miniszterelnök. „Ma szabad az út, hogy megszabaduljunk a múlt hibáitól, és kidolgozzunk egy végső békemegállapodást” – hangsúlyozta a Munkapárt elnöke a Jediót Ahronót című tel-avivi újságban megjelent írásában. Arafat halála után a terror útja lezárult, most egy új korszak köszöntött be – tette hozzá. Peresz a zsidó telepek felszámolását és teljes kivonulást követelt az összes palesztin területről.

Joschka Fischer és kísérete lekéste Jasszer Arafat gyászünnepségét Kairóban. A német külügyminiszter különgépe hosszabb időn keresztül nem kapott engedélyt a leszállásra, és az egyiptomi főváros felett volt kénytelen körözni. A légbiztonság felelőseit megoldhatatlan feladat elé állította a prominens vendégek áradata, az EU képviselői mellett összesen ötven ország küldött delegációkat Kairóba, a város légterében totális káosz uralkodott. Amikor Fischer végre elhagyhatta a repülőteret, Arafat koporsóját már elhelyezték azon az egyiptomi gépen, amely holttestét Ramalláhba szállította. Az Al-Masa katonai repülőtérre, a gyászszertartás színhelyére megérkező német delegáció előtt a létesítmény biztonsági őrei éppen bezárták a kapukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.