Gépkocsiba rejtett pokolgép robbant tegnap délután egy ramalláhi hídon, két ember meghalt, többen megsebesültek – közölte az izraeli mentőszolgálat. Ezzel egy időben káosz tört ki a ramalláhi palesztin főhadiszálláson, miután a Jasszer Arafatot gyászoló, többezres tömeg megrohamozta az elnöki koporsót szállító helikoptert. A palesztin biztonsági erők a levegőbe leadott lövésekkel próbálták szétoszlatni a tömeget. A helikopterben tartózkodók hosszú percekig képtelenek voltak kinyitni a jármű ajtaját, és kivenni belőle Arafat koporsóját.
Számos sebesültet követelt délben egy faépítmény összeomlása is. Az ácsolat több tucat, a Mukatába behatolt palesztin gyászoló súlya alatt omlott össze. Korábban palesztinok ezrei törtek be a ramalláhi főhadiszállás területére, hogy közelebb kerülhessenek elhunyt történelmi vezetőjük temetésének színhelyéhez. Több száz palesztin rendőr órákon keresztül próbálta visszatartani a tömeget, de egy idő után a gyászolók áttörték a kapukat, és felmásztak a falakra. Tajíb Abderrahim, Arafat egykori tanácsadója hiába szólította fel a behatolókat, hogy húzódjanak hátrébb a kapuktól. Közben további tízezrek özönlöttek Mukata felé.
Ezt megelőzően Kairóban tartották meg az elhunyt elnök gyászszertartását. A koporsót egy egyiptomi katonai repülőgépen a Sínai-félszigetre vitték, ahonnan Arafat földi maradványait egy szintén egyiptomi helikopter szállította Ramalláhba. Kairóban jelenlévők, köztük a katonai tiszteletadásra érkezett állam- és kormányfők, valamint külügyminiszterek imádkoztak a palesztin vezető lelki üdvéért. A ceremónián számos ország állam- és kormányfője vett részt, az EU-tagállamokból többnyire külügyminiszterek érkeztek az egyiptomi fővárosba, köztük Somogyi Ferenc, a magyar diplomácia vezetője, továbbá Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főbiztosa és Terje Roed-Larsen, az ENSZ közel-keleti külön megbízottja.
Kapcsolataik újrakezdésére szólította fel az izraelieket és a palesztinokat az izraeli ellenzék vezetője, Simon Peresz volt miniszterelnök. „Ma szabad az út, hogy megszabaduljunk a múlt hibáitól, és kidolgozzunk egy végső békemegállapodást” – hangsúlyozta a Munkapárt elnöke a Jediót Ahronót című tel-avivi újságban megjelent írásában. Arafat halála után a terror útja lezárult, most egy új korszak köszöntött be – tette hozzá. Peresz a zsidó telepek felszámolását és teljes kivonulást követelt az összes palesztin területről.
Joschka Fischer és kísérete lekéste Jasszer Arafat gyászünnepségét Kairóban. A német külügyminiszter különgépe hosszabb időn keresztül nem kapott engedélyt a leszállásra, és az egyiptomi főváros felett volt kénytelen körözni. A légbiztonság felelőseit megoldhatatlan feladat elé állította a prominens vendégek áradata, az EU képviselői mellett összesen ötven ország küldött delegációkat Kairóba, a város légterében totális káosz uralkodott. Amikor Fischer végre elhagyhatta a repülőteret, Arafat koporsóját már elhelyezték azon az egyiptomi gépen, amely holttestét Ramalláhba szállította. Az Al-Masa katonai repülőtérre, a gyászszertartás színhelyére megérkező német delegáció előtt a létesítmény biztonsági őrei éppen bezárták a kapukat.

Orbán Viktor: Ha megvalósulna az ukránok terve, akkor az áramszámlája mindenkinek a duplájára növekedne