Privatizáció vagy telekspekuláció a kórházösszevonás?

A szegedi önkormányzat közgyűlése október végén döntött arról, hogy a város kezelésében működő gyermekkórházat a Szegedi Tudományegyetemhez tartozó gyermekklinikához csatolják. Az ellenzék attól tart, hogy telekspekuláció és kórház-privatizáció áll az átszervezések hátterében.

Haág Zalán
2004. 11. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Botka László, Szeged szocialista polgármestere szeptember végén jelentette be, hogy összevonják az önkormányzati fenntartású gyermekkórházat a Szegedi Tudományegyetem egészségügyi centrumához tartozó gyermekklinikával. Botka szerint ugyanis a két intézmény összevonásával megszüntethetők bizonyos párhuzamosságok, és egymásra épülő szakmai programok valósíthatók meg, ráadásul mód lesz eddig hiányzó tevékenységek vállalására is. A szegedi önkormányzat közgyűlésének baloldali többsége ezután október végén – éles vitát követően, de az előterjesztő polgármester szándékainak megfelelően – meg is szavazta az összevonást. Az ellenzék élesen bírálja a döntést. Dobó László országgyűlési képviselő, a szegedi közgyűlés Fidesz-frakciójának vezetője szerint botrányos, ahogyan a polgármester a szegedi egészségügy problémáit kezeli. A képviselő sérelmezi, hogy bizottsági egyeztetés és előzetes közgyűlési felhatalmazás nélkül jelentette be a polgármester, hogy átadja a gyermekkórházat az egyetemnek. Dobó László úgy véli: Botka a városi kórházban végzett egészségügyi szolgáltatásokat is át kívánja adni az egyetemnek. Szerinte a jelenlegi városi kórház felújítás és bővítés előtt álló II-es részlegébe költözne a fejlesztést követően az I-es részleg és a gyermekkórház több osztálya, s az így felszabaduló épületeket értékesítenék. A fideszes politikus szerint az ingatlanokra már meg is van a vevő. A két épület értéke együttesen négymilliárd forint.
A Fidesz-frakció ellenzi a kórházak közvetett vagy közvetlen privatizációját, a város vagyonának felélését, a nagy értékű ingatlanok eladását – mondja Dobó László, és emlékeztet rá: a város egészségügyi intézményeinek gondját nem oldja meg, ha a folyamatos sztrájkhelyzetben lévő egyetemi klinikákhoz csatolják őket, hiszen az egyetem jövőre is forráshiánnyal küzd, és az egészségügy intézményei még kevesebb pénzből lesznek kénytelenek gazdálkodni, mint az idén. Így a fideszes politikus szerint nem marad más hátra, mint privatizálni egyes egészségügyi és ahhoz kapcsolódó szolgáltatásokat, mint ahogyan az már korábban megtörtént például a kórházi étkeztetés esetében. De nem csak ott. Szabó László orvos, a szegedi közgyűlés MDF–MKDSZ-frakciójának tagja – korábban radiológusrezidens – a kórházösszevonás kapcsán a közgyűlési vitában emlékeztetett arra, hogy november 1-jétől privatizálták a szegedi egyetem radiológiai klinikáját, így a radiológiai tevékenységet ezentúl egy magáncég végzi az egyetem területén, miközben a dolgozók elvesztették közalkalmazotti státusukat és ehhez kapcsolódó juttatásaikat, és más szempontból is hátrányosan érintette őket a magánosítás. Szabó doktor a jövőt illetően is pesszimista. – Nehezen képzelhető el, hogy egy vállalkozó kiemelt feladatként kezeli majd az egyetemi oktatást, azaz a jövő radiológusainak képzését – mondja. Dobó László szerint semmi garancia sincs arra, hogy a gyermekkórház és a gyermekklinika összevonásával megmarad az ott dolgozók munkahelye, mint ahogyan arra sincs, hogy a jövőben nem adják magánkézbe a szegedi egészségügyi intézményekben meglévő egészségügyi szolgáltatásokat.
A baloldali városvezetés természetesen sorra cáfolja az ellenzéki politikusok állításait. Kozma József egészségügyért felelős szocialista alpolgármester közleménye szerint például szó sincs a városi kórház egyetemnek történő átadásáról vagy a gyermekkórház épületének eladásáról. Az MSZP-s politikus szerint „eladásról, értékesítésről beszélni tudatos hazugság”. Dobó László viszont nem bízik a városvezetők szavában, sokkal inkább a december 5-i népszavazás sikerében, amely megálljt parancsolhat a szegedi kórházak magánosításának is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.