Az emberek a népszavazáson arról mondanak véleményt, hogy milyen tulajdonú intézményben akarnak gyógyulni – vélekedett Rácz Jenő. Ha úgy döntenek, hogy kizárólag állami és önkormányzati tulajdonúban, akkor ennek a feltételeit meg kell teremteni – mondta az egészségügyi miniszter. A kormánynak tehát kezdeményezni kellene a más tulajdonosnál lévő szolgáltatások állami vagy önkormányzati kézbe, valamint dolgozóik közszolgálati jogviszonyba kerülését. Ha ez megtörténik, a kórházak rövid időn belül működésképtelenné válhatnak, mivel a háttérszolgáltatást végző alvállalkozók szerződéseit is meg kell majd szüntetni.
A Fidesz Mádl Ferenc köztársasági elnökhöz és az Országos Választási Bizottsághoz fordul, mert a kormány alkotmányellenesen riogatja az embereket – jelentette be Mikola István, a Fidesz egészségügyi egyeztető fórumának elnöke, volt szakminiszter. Ha a referendumon az igenek kerülnek többségbe, az nem azt jelenti, hogy a magánkézbe adott szolgáltatásokat meg kellene szüntetni vagy államosítani kellene – tette hozzá. A jogrendszer szerint nincs lehetőség államosításra – szögezte le.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke sem tart a visszaállamosítástól. Mint azt Éger István, MOK-elnök elmondta: ezt soha nem akarta senki, a népszavazás kiírói és támogatói sem. Úgy látja, a kormány alkotmányos elveket sért azzal, hogy véleményt nyilvánít a népszavazással kapcsolatban. Az Alkotmánybíróság szerint ugyanis csak a pártok és a kezdeményezők kampányolhatnak egy népszavazással kapcsolatban – közölte.
Cser Ágnes, az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke azt mondta: a kormányprogram szerint több magántőkét kell bevonni az egészségügybe, és „teljesen egyértelműen át akarják játszani nemcsak az egészségbiztosítási alap éves működési költségfedezetét a globalizált nagytőkének, hanem a több generáció által felhalmozott értéket is.

Bródy János fia takarít, hogy elüsse az időt a kaliforniai börtönben