Soproni vásárfiák

2004. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bizony jó néhány műkereskedő kételkedett Hartai Andrea és Süle Katalin, az Antik – Harmónia Kft. tulajdonosai ötletének sikerében, így távol maradtak a november 11. és 14. között első alkalommal megtartott Nemzetközi művészeti vásár, Sopron nevet viselő rendezvényről. A két hölgy sokakkal ellentétben úgy ítélte meg a helyzetet, hogy Magyarország uniós csatlakozása a hazai műtárgy-kereskedelem számára egy új szakmai centrum létrehozásának lehetőségét nyújtja. Jól mérték fel a piaci viszonyokat, a rendezvény igazolta, hogy nem egyedül gondolkodnak így.
A magyar fővárosból, a környékről és külföldről harminc kiállító érkezett a művészeti vásárra, amelynek a Sopron központjában található, 2002-ben felújított Liszt Ferenc Konferencia- és Kulturális Központ adott otthont mintegy 600 négyzetméteres alapterületen. A vásáron bemutatkoztak azok a szakmák is (ötvös, restaurátor), amelyek a hagyományos műkereskedelem hátterét biztosítják.
A rendezvény egyik különlegességét az adta, hogy a szervezőknek olyan kiállítókat is sikerült megnyerniük, akik Magyarországon eddig még nem szerepeltek kiállításon. Az esemény fő szenzációjának egy bécsi ötvösműhely bizonyult, amely a 2003-ban a bécsi Kunsthistorisches Museumból eltulajdonított Cellini Saliera öntőforma másolatának egyedüli tulajdonosa. Az 1847-ben Carl Vaugoin által alapított cég mind a mai napig a Vaugoin család birtokában van, s 157 éve ugyanabban a műhelyben, hagyományos eljárással, kézi munkával készülnek a különleges minőségű ezüsttárgyak. A császárvárosból érkezett Werner Hegenbart is, akinek a családja több mint egy évszázada bútorkészítéssel és -javítással foglalkozik. Budapestről is olyan jeles kereskedések tartották érdemesnek a részvételt, mint a Nagyházi Galéria és Aukciósház, a Kieselbach Galéria, a Pintér Antik vagy a Belvárosi Aukciósház.
Ugyancsak nagy sikert arattak a Pytheas Nyomda és Grafikai Stúdió reprintjei és míves díszkiadásai, amelyek a legkorszerűbb digitális nyomdai technológia és a korhű kézműves kötészeti megoldások ötvözésével készülnek. Mindemellett az is figyelemre méltó, hogy három kortárs művészeti kiállító is ízelítőt adott kínálatából. A művészeti vásáron többek között paraszt- és polgári bútor, festmény, textília, óra, fényképezőgép, reprint kiadványok, asztali ezüst, ékszer, szőnyeg, kiadványok szerepeltek, így az anyag változatosságát sem érhette panasz.
A két hölgy évente ismétlődő, nagyszabású rendezvény szervezését tűzte ki célul, s mint Süle Katalin lapunknak elmondta, a mostani siker végképp meggyőzte őket az ötlet helyességéről, így az eredeti terv szerint jövőre is megrendezik a Nemzetközi művészeti vásár, Sopront, de szeretnék regionális szinten kiszélesíteni, például győri galériákat is megnyerni a kiállításra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.