Szabadlábon a gyémántvezér

Szabadlábon védekezhet Tencz János gyémántkereskedő, a DT Diamond Rt. – jogosulatlan betétgyűjtéssel gyanúsított – vezérigazgatója, miután az ügyészség nem indítványozta előzetes letartóztatását. A rendőrség csalás miatt is vizsgálatot indíthat.

Zsilka László
2004. 11. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem fogadta el a rendőrség javaslatát az ügyészség, és nem indítványozta a bíróságnak a DT Diamond Rt. kedden őrizetbe vett vezérigazgatója előzetes letartóztatásba helyezését. A jogosulatlan pénzügyi szolgáltatási tevékenységgel meggyanúsított Tencz Jánost tegnap szabadon engedték – tudtuk meg Dobos Gabriellától, a Fővárosi Főügyészség szóvivőjétől.
A nyomozók a cég irodáiban házkutatáskor talált dokumentumokat értékelik. Ezek nagy része olyan szabványszerződés, amelyet a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) feljelentésében kifogásolt. Gyémántot nem foglaltak le a csiszolt drágakövek értékesítésével foglalkozó részvénytársaságnál, mert az ügyben egyelőre nem jelentkezett károsult – mondta lapunknak Péntek József, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) gazdaságvédelmi osztályának vezetője, aki nem zárta ki: a szerződésekben felülértékelt gyémántok miatt csalás bűntettében is vizsgálatot indítanak. Azok a vásárlók, akik egyéves kontraktust kötöttek, és éltek a Diamond által felkínált visszavásárlással, megkapták a hozammal növelt ellenértéket. A vállalkozás partnerei között egy községi önkormányzat is szerepel.
A cég központjában lapunk többszöri megkeresésére sem kívántak nyilatkozni az ügyről.
A PSZÁF továbbra is jogosulatlan betétgyűjtésnek minősíti a cég gyémántvásárlással kapcsolatos megállapodásait – tudtuk meg a pénzügyi felügyelet sajtóosztályán. Így érvényben marad az a felügyeleti döntés is, amely megtiltja a Diamondnak az engedély nélküli befektetési ügyletek létrehozását. A PSZÁF ez év szeptemberében már folytatott vizsgálati eljárást a szóban lévő cégnél, de akkor működésében nem talált kifogásolnivalót. Azóta azonban olyan új információk jutottak a PSZÁF tudomására, hogy korábbi határozatát visszavonta, és a BRFK-n feljelentette Tencz Jánost, aki eddig egyedüli gyanúsított az eljárásban.
Futó Barnabás, a vezérigazgató jogi képviselője az MTI-nek elmondta: a DT Diamond Rt. kereskedelmi, adásvételi és bizományosi szerződéseket köt. Ezek nem banki műveletek, nem kötődnek bankfelügyeleti engedélyhez. Hozzátette: a gyémántokat nem többszörös áron adták el, csak a szokásos kereskedelmi árrést alkalmazták. Kár senkit nem ért eddig, a cég mindig teljesítette a szerződést, ha valaki kérte a visszavásárlást.



Drágakövek tripla áron. A honlapján magát konkurencia nélküli cégként bemutató DT Diamond Rt. csiszolt gyémántok magyarországi értékesítésére szakosodott, a 2003-as kezdet óta 1,4 milliárd forintos forgalmat ért el. Üzletfeleinek olyan feltételekkel árusított gyémántot, hogy garanciát vállalt a drágakövek hozammal és kamattal növelt visszavásárlására. A gyémántok azonban csak harmadát érték a szerződésben meghatározott vételárnak. A cég jelmondata: a forint megy, az euró jön, a gyémánt marad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.