Az egészségügy privatizációja mindenképpen érintené a társadalombiztosítás rendszerét – mondta Orbán Viktor a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal (NEK) ülését követően. Felhívta a figyelmet arra, hogy ezzel kettészakadna a rendszer egy gazdagabb és egy szegényebb embereket ellátóra. Mindez nagyon sok beteget hozna tarthatatlanul nehéz helyzetbe – fejtette ki.
Orbán Viktor közölte: világossá kell tenni, hogy nem a magántőke teljes elutasítását képviselik. Annak olyan formáját tartják elképzelhetőnek, amely nem fenyeget forráskivonással, illetve azzal, hogy nemzetközi tőkéscsoportok teszik rá a kezüket a kórházakra, illetve a társadalombiztosításra.
A NEK tegnapi ülésén nem képviseltették magukat a kormánypártok, ahogy eddig egyetlen alkalommal sem.
Kökény Mihály a Fidesz elnökének kijelentéseire később úgy reagált: senki nem akarja eladni a kórházakat, és senki nem akarja a társadalombiztosítás egységét megbontani. Orbán Viktor kijelentései megalapozatlan ijesztgetések, felelőtlen vádaskodások. Mint mondta, a magántőke bevonása nem jelenti azt, hogy „az üzleti biztosítók fognak diktálni az orvosnak és a betegnek”. Hozzátette: az egészségügyi intézmények nem szelektálhatnak a páciensek jövedelmi helyzete alapján. Aki fizetett járulékot, és olyan magánkézben lévő egészségügyi intézményben kezelteti magát, amelyet finanszíroz a társadalombiztosító, ezután is ingyen kapja az ellátást. Kijelentette: Orbán Viktor valószínűleg elfelejtette, hogy annak idején maga is kiállt a magánosítás mellett.
Kuncze söpörtetne. Kampányt indít az SZDSZ a kórház-privatizációt elutasító népszavazási kezdeményezés ellen, amely szerintük az egészségügy jelenlegi rossz állapotát konzerválná. Kuncze Gábor pártja nevében azt javasolta a választóknak, hogy „söpörjék el az útból ezt a kommunista időszakokra emlékeztető javaslatot”. Kóka János gazdasági miniszter ugyanakkor nem érti, miért agitálnak a magánforrások rendszerből való kiirtása mellett, hiszen a privatizáció miatt nem kerülne többe az emberek kórházi ellátása. Répássy Róbert (Fidesz) szerint a befektetők természetesen pénzt vennének ki a rendszerből, külföldi példák pedig azt mutatják, hogy ahol privatizálták az egészségügyet, ott drágult az ellátás. – Az egészség nem üzlet, a magánklinika pedig nem szeretetszolgálat – figyelmeztetett. (MN)