Tender a Mafilm Rt. felértékelésére

Nincs megállás az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. magánosítási tevékenységében. Tendert írt ki a vagyonkezelő a Mafilm Rt. és a Magyar Filmlaboratórium Kft. valós piaci értékének meghatározására. Ugyanakkor hétfőn lejárt az MTV Rt. székházának és a Magyar Honvédségtől átvett ruházati anyagok értékesítésére kiírt pályázat leadási határideje.

Hunyor Erna
2004. 11. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közzétette az ÁPV Rt. a Közbeszerzési Értesítőben, hogy tendert ír ki a vagyonkezelő a Mafilm Rt. és a Magyar Filmlaboratórium Kft. valós piaci értékének meghatározására. A nyílt közbeszerzési eljárásra nettó 11,5 millió forint keretösszeg áll rendelkezésre az ajánlatkérőnek. Az ÁPV Rt. által elfogadott Mafilm üzleti tervének prioritásai: a privatizációra való intenzív felkészülés, a jövedelmezőség javítása, valamint a társaság ingatlanrészeinek korszerűsítése a filmszakmai célú hasznosítás és a bevételek növelése érdekében.
A Mafilm Rt. 1994. évi megalakulását követő években a tulajdonosi szerkezet gyakran változott. A bonyolult és hosszadalmas átalakulási és összeolvadási folyamatot követően 2002 áprilisában jött létre az „új” Mafilm Rt., amelynek tulajdonosa az ÁPV Rt. és a Magyar Mozgókép Közalapítvány. A Mafilm Rt. fő feladata a magyar filmek és a nemzetközi bérmunkák gyártásához szükséges filmszakmai szolgáltatások teljesítése, ügyviteli lebonyolítása. Nem önálló fővállalkozásban készít filmprodukciókat, azok forgalmazási kérdéseivel sem a múltban nem foglalkozott, sem jelenleg nem foglalkozik. A filmszakmai szolgáltatásokat a Mafilm Rt. indirekt módon, többségi tulajdonú kft.-in keresztül teljesíti. Az MTI-nek nyilatkozó filmszakmai hozzászólók szerint a társaságnak legalább hatmilliárd forintnyi fejlesztésre volna szüksége, de nem tudni, az állam rászánja-e ezt az összeget a privatizáció előtt, mivel jelenlegi állapotában nem várható jelentős bevétel a cég eladásából.
A Mafilm fejlesztési koncepciójából kiderül, hogy a cég jelentőségének megtartásához, növekedésbe fordításához a következő három évben 6,2 milliárd forint értékű ingatlanfelújításra és -fejlesztésre lenne szükség. A Róna utcai telep megmaradt épületeinek felújításához (a telep 60 százalékát 1999-ben a TV2 tulajdonosa, az MTM-SBS Rt. megvásárolta a Mafilmtől) és egy új műterem felépítéséhez a következő években 1,2 milliárd forint kellene. A műtermeket, műhelyeket, raktárakat, szabadtéri díszleteket, köztük egy középkori várost is tartalmazó fóti telephely két ütemben tervezett felújítása és korszerűsítése pedig további ötmilliárdot igényelne. A Mafilm 2002-ben még mintegy kilencmilliárd forint bevételt ért el, tavaly pedig már csak 1,6 milliárd forint árbevételt produkált, 80 millió forintos nyereség mellett. A holdingtársasághoz három leánycég is tartozik, ám konszolidált mérleg nem készült, mert az árbevétel nem érte el a törvényben ehhez határként megszabott négymilliárd forintot.

Hétfőn lejárt az ÁPV Rt. által korábban kiírt két pályázat beadási határideje is. Napokon belül kiderül, van-e érvényes pályázó az MTV Rt. székházára, illetve a Magyar Honvédségtől átvett ruházati anyagok értékesítésére.



Újabb támadás? Pálinkás József, a Fidesz kulturális tagozatának elnöke szerint a Gyurcsány-kormány a tankönyvkiadó magánosításának botránya után újabb támadást intéz a magyar kultúra ellen a Mafilm és a Filmlaboratórium kiárusításával. Ezzel a kormány a magyar alkotások előállításának jelentős műhelyeit adná feltehetően külföldi nagyvállalatok kezébe, amelynek következtében a magyar filmes alkotók kiszorulnának a piacról. Pálinkás szerint „A Gyurcsány-kormány mintha tudatosan azt szeretné elérni, hogy Magyarország az importkultúra fogyasztója legyen, és a hazai alkotók ne vehessenek részt a kultúra teremtésében, miként a magyar élelmiszeripar is ki van szolgáltatva a nemzetközi üzletláncoknak” – fogalmazott a fideszes politikus. A tankönyvkiadó kiárusítása ahhoz vezethet, hogy a magyar tankönyvírók nem írhatnak tankönyveket, mert azokat nyugati könyvműhelyektől importálják; ehhez hasonlóan hamarosan az a helyzet is előállhat, hogy a magyar filmeseknek nem lesz hol filmeket készíteniük. (H. N.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.