Üvegtöréstől üvegtörésig

2004. 11. 06. 18:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfő

A szupermarketben a fizetés után a kocsiba helyezett, másfél literes palack odaütődött a kocsi alsó rácsozatához és eltört. A dúsvörös portói vigasztalanul csorgott a padlóra. A pénztárosnő rám nézett, és elnevette magát. Feltörlés közben odaszólt kedvesen: „Hozzon egy másik üveget!” „Természetesen” nem kellett fizetni érte. Holott ő is egy multi alkalmazottja.

Kedd

Brüsszel egyik hangulatos kerületében, Ixelles-ben, a kerületről elnevezett kettős tó északi végén lévő Flagey tér és környéke tele van portugál vendéglőkkel. A templom előtt vezető kis utcában, a Belvedere elején kettő is van. A 16-os szám alatt működik a francia nevet kapott Roi du poulet, a Csibekirály. A főleg portugál munkások látogatta étterem konyhája a portugál főztök legjobbjait kínálja, a faszénen grillezett, kéttenyérnyi nagyságú báránybordától a caldeiradán át a bacalhaóig, melyeket lefordítani nem, csak dicsérni és kóstolni érdemes. Minden a portugál konyha legjobb, legegyszerűbb, „faksznik” nélküli változatában.
Fél liter fehér bort kérünk. A kancsó azonnal megérkezik, olajbogyóval, baguette-tel és vajjal. Csakhogy a bor vörös. „Fehéret kértem” – mondtam mosolyogva a pincérnek, aki újabb kancsóval érkezik. Csakhogy a vöröset az asztalon hagyja. „Tévedésem ára” – mondja nevetve.
A pszichiáter David Servan-Schreiber Gyógyulás című, nemzetközi bestsellere szerint a jókedv a szív- és érrendszeri megbetegedések legjobb ellenszere.
Belgiumban hosszú életűek az emberek.

Szerda

A portugál étteremből kilépve néhány lépés a sarki bolt. Ahol az aprócska Rue du Nid keresztezi a Belvedere-t. A véletlen ismét arra vitt. Hubzot, lepény formájú, ellenállhatatlan illatú arab kenyeret is árul a fejkendős, mintegy 35 évesnek tűnő arab, súlyos szomorúságot árasztó boltos hölgy. A pénztárca keresése közben a pultra teszem a szombati lapokat. Legfelül véletlenül a Washington Report on Middle East Affairs októberi száma. Rajta rongyos palesztin gyerekek egy szétrombolt ház előtt. Ujjukkal a győzelem jelét formázva. A nő pillantása a címlapra esik. Szeméből könny patakzik. Kezemet a karjára teszem. „Miért sír?” – kérdezem. „A húgom hároméves kislányát épp egy hónapja ölték meg” – feleli. Talán ő volt Ixelles-ben e nap az egyetlen, aki nem mosolygott.

Csütörtök

Éjfél előtt a Malév internetes helyfoglalását töltöm ki – hetedszer. A ráklikkelés után nyolcadszor is kiírja, hogy töltsem ki az adatokat. Ez az egyetlen légi járat, amelynek internetes helyfoglalásával nem tudok megbirkózni. Biztosan bennem van a hiba.

Péntek

Reggel 8 után a Malév brüsszeli irodájában egy cigarettázástól rekedt hangú hölgy magyarázza telefonon, hogy a számítógépes foglalás nem „veszi be” a helyfoglalást az aznapi, általa 11.55-re megadott budapesti gépre. Próbálja a Sabenát, mert közös a járatunk. A 2002-es telefonkönyvben megtalálom a Sabenát. A felhívott számon egy hölgy jelentkezik. „A Sabena 2001 novemberében csődbe ment. A helyét az SN Brussels Airlines vette át.” A légitársaságnál tíz másodperc alatt lefoglalták a helyet a 12.00-kor induló járatra. A gép a Brussels Airlines tulajdona. Talán azért volt éppen annyi Magyar Nemzet, mint Népszabadság a gép bejárata előtt.
Ferihegyen a rokonszenves taxis a cím bemondása után nem indult meg. „Mire vár?” – kérdeztem. „Addig nem indulhatok, ameddig mögém nem érkezik a másik taxi.” Nem értettem. Talán ő sem.
Amíg vártunk, megmutatta a kocsiban a Magyar Nemzetet. „Csak ezt olvasom” – mondta. Este egy másik taxis ugyanezt mondta. Neki még a csütörtöki szám is a kocsijában volt. Változnak az idők.

Szombat

A Ferihegy 2B termináljában az egyik boltban mindegyik pénztárnál kis sor. A várakozók a földön rugdossák előre táskájukat és bevásárlókosarukat. Ragacsos ital csordogál át a mi sorunkba a mellettünk álló pénztár előtti padlótérről. A tócsát két, felfelé fordított bevásárlókosár határolja le. A tócsás pénztárosnőhöz fordulok: „Nincs egy rongya? Feltörlöm.” A hölgy idegesen válaszol: „Már hívtam a takarítókat.” „Nincs egy rongya? Feltörlöm” – ismételtem. A fizetés után néhány másodperccel a hangosbemondó hívta a takarítónőket. Magyarországot sikerült egy kicsit jobbá tenni.
Két órával később az útlevél-ellenőrzésnél egy szőke hölgy mosolyogva kérte el az útlevelemet. Eszembe jutott, hogy Ferihegyen ezt egy fekete hajú hölgy tette, mogorván. Holott fordítva is lehetett volna: Ferihegyen kéri mosolyogva egy szőke, Brüsszelben pedig mogorván egy fekete hajú hölgy. De nem így volt. Kár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.