Szinte minden budapesti pozitívan áll a szelektív hulladékgyűjtéshez, általában azt is fel tudják sorolni, hogy milyen szemetet lehet külön gyűjteni – derül ki a Studio Metropolitana Kht. legfrissebb felméréséből. A főváros tulajdonában lévő közhasznú társaság egy háromszáz fős mintán végzett közvélemény-kutatást. A válaszadók többsége szégyellni valónak tartja, ha egy európai fővárosban nincsen szelektív hulladékgyűjtés. Különös, hogy mindeközben a budapestiek fele úgy vélekedett: a szemét különválogatása csak lelkes kisebbség ügye, illetve hogy a többséget a tevékeny részvételre nem lehet rávenni.
A megkérdezettek fele már kipróbálta az új hulladékgyűjtő szigeteket, a budapestiek negyven százaléka rendszeresen használja is azokat. Legtöbben (hetvenöt százaléknyian) az újsággyűjtő konténereket használják. A fővárosi háztartásoknak – a válaszok szerint – mindössze tizenöt százaléka nem használja egyáltalán a szelektív gyűjtést szolgáló kukákat.
A felmérés szerint a szelektív hulladékgyűjtés általánossá válását elsősorban a távolság akadályozza: a megkérdezettek harmada maximum 300–500 métert, további harmaduk pedig legfeljebb 100–200 métert hajlandó gyalogolni a szelektív hulladékgyűjtő konténerig.
Kétszázötven új gyűjtősziget. Az év végéig 250 új szelektív hulladékgyűjtő szigetet helyez el Budapesten a Fővárosi Közterület-fenntartó Rt. – közölte Halász Géza, a cég kommunális igazgatója. Jelenleg száz ilyen sziget található a fővárosban. A következő év közepéig hatszázra nő a szelektív gyűjtőedények száma, a hosszú távú tervek szerint azonban kétezer helyen telepítenek ilyeneket. A jelenleg működő száz szigetről havonta kétszáz tonna különválogatott szemetet szállítanak el, amelynek csupán 7-7,5 százaléka alkalmatlan bármiféle újrahasznosításra.
Szigorúbb szabályokat várnak. Szigorúbb szabályokat szeretnének, és a jelenleginél jóval nagyobb áldozatvállalásra is hajlandók lennének az emberek a tisztább környezetért – a többség ilyen válaszokat adott a környezetvédelmi minisztérium felmérése során. Az augusztusban, 1500 fős reprezentatív mintán készült felmérés több eredménye is meglepte a környezetvédelmi szakembereket. Kiderült ugyanis, hogy a megkérdezettek több mint fele tevékenyen is részt venne – vagy részt is vesz – a környezetvédelmi problémák megoldásában. A legtöbben az erdők és a parkok tisztán tartásából veszik ki részüket, utána a szelektív hulladékgyűjtés következik. A megkérdezettek több mint fele szívesen fordítaná az illegális szemétlerakók eltüntetésére egyszázalékos adófelajánlását. Kiderült az is, hogy a lakosság környezetvédelmi magatartását tévhitek is befolyásolják, sokan például úgy vélik, hogy a különválogatott szemetet a kukáscégek úgyis összeöntik. Ez persze nem véletlen, hiszen az utóbbi években a fővárosban valóban előfordult ilyen eset.