Sípokat fújva, „több vasút = kevesebb halál az utakon”, „környezetbarát közlekedés = egészséges élet” feliratú táblákkal demonstrált tegnap ezerötszáz vasutas a GKM előtt. A Vasutasok Szakszervezete (VSZ) által szervezett akción a MÁV Rt.-nél folyó elbocsátások, privatizáció és tevékenységkihelyezés ellen tiltakoztak.
– A MÁV kritikus helyzetbe került, a négyéves megállapodás ellenére a műszaki fejlesztések elmaradtak, miközben a vasúttársaság adóssága folyamatosan növekszik – mondta Simon Dezső. A VSZ elnöke hangsúlyozta, 2002-ben a MÁV reformjáról, nem pedig rombolásáról állapodtak meg a társaság új menedzsmentjével. Tavaly novemberben azonban a kormány úgy döntött minden ötödik vasutas, azaz tizenegyezer ember elbocsátásáról, hogy a szükséges fejlesztésekhez nem adott pénzt. – Csalódtunk a kormány döntésében – mondta Simon, hangsúlyozva, hogy ha nem változnak a jelenlegi folyamatok, akkor a nemzeti vasút működőképessége, sőt léte kerül veszélybe. A demonstrálók tizenkét pontos követelése között szerepel a nevezett kormányhatározat módosítása, a nagy hagyományokkal rendelkező hazai vasútépítő- és járműgyártóipar védelme, valamint az, hogy a vasúthoz értő vezetése legyen a MÁV-nak. Ha a döntéshozók a demonstráció ellenére sem foglalkoznak a követelésekkel, a VSZ kész újabb nyomásgyakorló eszközöket alkalmazni.
Míg a VSZ síppal-dobbal követeli a létszámleépítés és a tevékenységkihelyezés felfüggesztését, addig a színfalak mögött már áprilisban aláírták a foglalkoztatáspolitikai megállapodást a leépítésről, és az elmúlt hetekben intenzíven tárgyaltak a tevékenységkihelyezésről – reagált közleményében a MÁV.
Kóka János közlekedési miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón nem kívánta kommentálni az elbocsátásról szóló híreket. Azt azonban elmondta, szerkezeti átalakításra és a hatékonysági tartalékok feltárására szükség van a vasútnál. Akikkel lehet, azokkal meg akarunk egyezni – hangsúlyozta, ám kétségét fejezte ki, hogy a demonstrációkat kezdeményező vasutas-szakszervezettel erre lehetőség van.

„Román földre” ment „vendégségbe” Magyar Péter, akit végül a Szózat is a falhoz állított