A miniszterelnöki szóvivő egyúttal úgy vélekedett, hogy „a hadműveletek folytatódása esetén is szó lehet politikai megoldásról”. Helyi lakosok eközben arról számoltak be, hogy a városban csitultak a harcok, amióta az amerikai erők megerősítették a központban elfoglalt állásaikat.
Az amerikai erők benyomultak Fallúdzsa központjáig – jelentette be kedden egy amerikai katonai forrás. Közlése szerint az amerikai hadsereg a város egyharmadát ellenőrzése alá vonta. Az előrenyomulás ára: három katona életét vesztette, 14 megsebesült a városban és környékén. A Dzsolan kerületben dúló harcokról Robert Bodisch százados kijelentette: a felkelők szívósan harcolnak, sokat lehetett látni közülük az utcákon. A polgári lakosság próbálja átvészelni az ostromot. Az amerikai és iraki csapatok házról házra nyomulnak előre, megtisztítva az épületeket az ott megbúvó fegyveresektől. Egyes arab hírforrások szerint a nap végén a szilárd ellenállás miatt teret is vesztettek a támadók.
*
Fallúdzsa ostromában tízezer amerikai és kétezer iraki katona vesz részt. Velük szemben feltehetően mintegy háromezer fegyveres lázadó harcol. Amerikai katonai szakértők úgy vélik, hogy utóbbiak egyötöde külföldi, nevezetesen Abu Muszab az-Zarkávi jordániai terrorista vezér híve.
A Fallúdzsa elleni támadás a legkevésbé ártalmas választás annak érdekében, hogy biztonságot teremtsenek a lázadók kezén lévő városban lévő polgári személyek számára – közölte helyi idő szerint hétfőn Szamir Sákir Mahmúd Szumajdaje, Irak állandó ENSZ-képviselője Kofi Annannal, a világszervezet főtitkárával.
Colin Powell amerikai külügyminiszter hétfőn több külföldi kollégáját felhívta telefonon, hogy tájékoztassa őket az iraki Fallúdzsa elleni támadás okairól, és megígérte, hogy minden tőlük telhetőt megtesznek annak érdekében, hogy megkíméljék a polgári személyek életét – tájékoztatott az amerikai külügyminisztérium.
Az iraki szunnita Iszlám Párt, a Muzulmán Testvériség utódpártja kedden azzal fenyegetőzött, hogy kivonul a kormányból, ha folytatódik a szunnita város, Fallúdzsa ostroma. „Kérjük a kormányt, függessze fel a Fallúdzsa elleni támadást, térjen vissza a tárgyalóasztalhoz, és válassza a válság békés rendezését a katonai megoldás helyett” – hangsúlyozta Ijád Szamarraj, a párt szóvivője.
Egy iraki szélsőséges csoport hétfőn egy internetes honlapon Fallúdzsa ostroma miatt bosszúból kormányépületek, nagykövetségek, szállodák és más célpontok elleni támadásra szólította fel a fegyvereseit. „Minden harcosnak, hősöknek: legyetek készen egy általános mozgósításra, amint valamennyi csoport megkapja a célpontját, amelyben megállapodunk” – áll a több külföldi elrablásáért és meggyilkolásáért felelős Iraki Iszlám Hadsereg közleményében, amelynek hitelességét nem sikerült megállapítani.
Muzulmán vallási vezetők felszólították az iraki biztonsági erőket, ne vegyenek részt az amerikai erők oldalán Fallúdzsa ostromában.
Órákkal a támadás megkezdése előtt az egyes fallúdzsai felkelőkkel kapcsolatban álló Muzulmán Papok Egyesülete figyelmeztette az iraki katonákat, hogy ne vegyenek részt az amerikai irányítású hadműveletben. „Felszólítjuk az iraki erőket, a Nemzeti Gárdát és a többieket, akik többségükben muzulmánok, óvakodjanak elkövetni azt súlyos hibát, hogy olyan erők zászlaja alatt szállnak meg iraki városokat, amelyek nem tisztelnek sem vallást, sem emberi jogokat” – áll a közleményben.
A szunnita szervezet, amely részt vett az Irakban elrabolt külföldi túszok kiszabadításáról folyó tárgyalásokban, kilátásba helyzete, hogy bojkottálják a tárgyalásokat, ha a szunnita város ostrom alá kerül. A szunnita vallási vezetők felhívásához a radikális síita hitszónok, Muktada asz-Szadr is csatlakozott. „Felszólítottuk az iraki Nemzeti Gárdát, a hadsereget és a rendőrséget, ne vegyenek részt a megszálló erőkkel a Fallúdzsa elleni támadásban” – közölte Szadr szóvivője. Elítéljük ezt a támadást, amely tovább rontja a biztonságot Irakban – tette hozzá.
Közben másutt sem szüneteltek a harcok. Felkelők támadtak kézifegyverekkel és rakétavetőkkel az iraki fővárostól 65 kilométerre északkeletre fekvő Baakúba három rendőrőrsére, negyvenöt személy meghalt, sok megsebesült. A támadók elfoglaltak egy kulcsfontosságú hidat is, amely a Dijála folyón átívelve Baakúbát köti össze Mikdadíja és Kanakin városokkal. A fegyveresek a támadások helyszínén röpiratokat szórtak szét, amelyben arra szólították fel az embereket, hogy ne keressék fel a kormányhivatalokat és az iskolákat.
Autóba rejtett pokolgép robbant kedden az iraki Kirkuk közelében is, a Nemzeti Gárda támaszpontjánál, két iraki életét vesztette, sok megsebesült.
A katonai bázis 20 kilométerre északra fekszik a várostól. Az öngyilkos merénylő autójával utat akart törni magának az épülőfélben lévő támaszpontra.
brit veszteségek. Néhány napon belül a negyedik brit katona halt meg abból a kontingensből, amelyet súlyos belpolitikai viták közepette, amerikai kérésre a viszonylag nyugalmas dél-iraki brit megszállási térségből telepítettek át nemrégiben Bagdad közelébe, a hírhedt szunnita felkelési övezet egyik forró pontjára. A brit védelmi minisztérium hétfő éjszakai bejelentése szerint a Black Watch ezred áttelepített zászlóaljának egyik Warrior páncélozott harcjárműve mellett robbant pokolgép a kontingens telepítési helyszínétől, a Camp Dogwood támaszponttól északra. (MTI)