Magyar méhészek tiltakoznak jövő hétfőtől Brüsszelben az unió rendelkezései ellen, amelyek nagyon alacsony követelményeket támasztanak a mézzel szemben. Méhészeink az uniós mézszabvány szigorítását követelik, amely megakadályozhatná, hogy olcsó, de gyakran rossz minőségű és sokszor szermaradványokkal szennyezett méz érkezzen az unióba, elsősorban Kínából és Dél-Amerikából. Fekete József, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnökhelyettese elmondta, azt szeretnék, ha a méz valóban méz lenne, és nem lehetne mindenféle édes „löttyöt” behozni, mert az olcsó importmézzel nem lehet felvenni a versenyt.
Nem egyszeri nagy megmozdulásra, hanem folyamatos jelenlétre készülünk, az első csoport pénteken indul, s hétfőn kezdi meg a tüntetést. Folyamatosan váltjuk egymást, és elsőre egyhetes tiltakozásra készülünk – fejtette ki Fekete József. Hozzátette, egyelőre csak a magyarok tiltakoznak, de jelezték már érdeklődésüket (és esetleges részvételüket) a szlovákok és a görögök is, és tudomásuk van arról, hogy a spanyolok is komoly gondban vannak az importméz miatt.
Korábban már írtunk a kínai mézről és hatásairól. Akkor a méhészek elmondták, hogy a hazai méztermelés évente átlagosan 20 ezer tonna, amelyből mintegy 15 ezer tonnát exportálnak az unióba, s természetesen lobbiznak a kínai törekvés ellen, mert Kína évek alatt sem képes azokat az élelmiszer-biztonsági előírásokat teljesíteni, amelyek lehetővé teszik a biztonságos méztermelést. Emellett a kínai termelési technológiát általában az jellemzi, hogy nincs a méhcsaládoknak elegendő gyűjtőtere és lépkészlete, ezért a kínai méhész nektárt perget, s azt ipari üzemeikben sűrítik be „mézzé”. E termék az uniós normák szerint viszont nem nevezhető méznek, mivel az EU-ban tilos a méz belső összetevőit mesterségesen megváltoztatni, ez a módszer azonban jelentősen növeli az élelmiszer-biztonsági kockázatokat is, hiszen a méz egy viszonylag stabil élelmiszer. A kínai méhészek terméke egy katasztrofális higiéniai körülmények között tárolt, természetes eredetű híg cukorszirup, így kiváló táptalaja lehet egy újabb, eddig ismeretlen kórokozónak is.
Megengedhetetlen gyakorlat. Hat somogyi méhész tagja lesz annak a Brüsszelbe induló delegációnak, amely a magyar méz jó híre – és tisztességes felvásárlási ára – érdekében szervez demonstrációt. Bíró Márton, az 1200 méhészt képviselő somogyi egyesület elnöke kifejtette: amíg tavaly 820 forintért vásárolták meg tőlük az akácméz kilóját, s a kiskereskedők 916 forintért árusították, idén 520 forintot kínálnak a kitűnő minőségű somogyi akácmézért. Brüsszelben azért demonstrálnak, mert megengedhetetlennek tartják azt a gyakorlatot, hogy a magyar akácmézet „összevegyítik” az ócska külföldi mézzel, s az uniós országokban „Magyar akácméz” feliratú címkével ellátott üvegben árusítják. (G. J. A.)