Ha Kránitz visszalép, akkor csak jobboldali jelöltek közül választhatnának a szavazók, ami a baloldal szimpatizánsait feltételezhetően távol tartaná a voksolástól. Az első fordulóban valamivel több mint 30 százalékos részvétel mellett magabiztosan győzött a Fidesz jelöltje, Firtl Mátyás, aki a voksok 53 százalékát söpörte be, szemben Kránitz 34 százalékával. – Egyértelmű választási csalás történt Sopronban, ezért a Fidesz a helyi választási bizottsághoz fordul – mondta el Révész Máriusz szóvivő a párt tegnapi sajtótájékoztatóján. Kránitz László, az MSZP jelöltje – aki jelenleg is országgyűlési képviselő – ugyanis a hét végén Ágfalván nyugdíjasoknak 500 forintos vásárlási utalványokat osztogatott saját portréja és egy naptár kíséretében.
*
Kránitz elismerte az ajándékozás tényét, azt azzal magyarázva, hogy képviselői munkájából adódóan rendszeresen segít hasonló eseményeken a polgárokon. Révész Máriusz kifejtette, a rendszerváltás óta nem volt példa arra, hogy valaki beismerje: pénzért kampányol. Szavai szerint nem véletlen, hogy olyan megyében gondolják azt, hogy pénzért minden megvehető, ahol Gyurcsány Ferenc miniszterelnök volt az MSZP elnöke.
A Fidesz szóvivője hozzátette: Kránitz és szocialista társai azokat is kényelmetlen helyzetbe hozták, bűnbe vitték, akik jóhiszeműen elfogadták az utalványt. Révész Máriusz szerint a soproni választási csalás nem egyedi ügy, egymást érik a furcsábbnál furcsább történetek. A politikus úgy vélte, a kormány törvénysértő módon kampányol a december 5-i kettős népszavazás előtt a két nem szavazat mellett, valamint ugyancsak a referendummal kapcsolatban az MSZP név nélküli szórólapon riogatja az embereket.
A soproni és szécsényi időközi választások esetleges érvénytelensége azt is jelentheti, hogy a Fidesz egy időre biztosan elveszít két képviselői helyet a parlamentben (az ellenzéki párt Szécsényben is nagy fölénnyel zárta az első fordulót). Így az MSZP-nek és az SZDSZ-nek 194 helyett csak 193 fő kell a parlament határozatképességének, a kormánytöbbségnek a biztosításához.
Annak érdekében, hogy Sopron és választókörzete ne maradjon képviselet nélkül az Országgyűlésben, a Fidesz felszólítja Gyurcsány Ferencet, hogy biztosítsa: a baloldali szavazók a történtek után is menjenek el szavazni a hét végén – mondta Révész Máriusz. Hozzátette: az MSZP-nek kell hogy legyen bátorsága a történtek után is kiállni az emberek elé. A soproni választási bizottság egyébként ma ül össze, hogy értékelje Kránitz „karitatív” munkáját.
– Be kell látnunk, hogy 2002-ben a választások után zsákutcába jutottunk, a hiszékenységünk áldozatai lettünk mindanynyian – jelentette ki a Fidesz elnöke tegnap Karancslapujtőn, a hét végi, Szécsényben rendezendő időközi parlamenti választás kampánygyűlésén. Orbán Viktor hozzáfűzte: az ígéret az volt, hogy kevesebb munkával több pénzt lehet keresni.
– Azóta megtanultuk, hogy ha a kerítés valóban kolbászból van, akkor ott a kóbor kutyák laknak jól, és a kerítéssel együtt eltűnik a biztonságunk is – jegyezte meg. Kijelentette: „fel kell készülnünk arra, hogy véget vessünk annak a bizonytalanságnak, kiszámíthatatlanságnak és tervezhetetlenségnek, amely ma jellemzi Magyarország életét”. Ezt legkésőbb 2006-ban tehetjük meg, de a vasárnapi választás egy lépést jelent a változáshoz – fogalmazott.
Sopronban és Szécsényben azért tartanak időközi választást, mert a választókerületek fideszes képviselői, Szájer József és Surján László az Európai Parlamentben folytatják munkájukat, amiért le kellett mondaniuk mandátumukról. Az érvénytelen első forduló után mindkét helyen többen viszszaléptek. Sopronban idáig a szerényebb eredményeket elérő Kóczán Zoltán (SZDSZ) és Nagy Tamás (MDF) jelezte, hogy kiszáll a versenyből, míg a Nógrád megyei 3-as számú választókerületben hárman: Frisch Oszkár (MDF), Kürti István (MIÉP) és id. Gáspár Győző független jelölt fújtak visszavonulót.

Elúszott a gát – Csillaghegy védtelen maradt: Gyepes Ádám keményen bírálja a fővárosi vezetést