Vitáznak, de szavazásra buzdítanak

Csak abban állapodott meg a négy parlamenti párt a kettős állampolgárságról tartott tegnapi egyeztetésen, hogy a december 5-i referendumon való részvételre buzdítja a választókat. A Fidesz törvényt alkotna a nemzeti összetartozásról, az MSZP a kérdésről országgyűlési határozat elfogadását szorgalmazza, az MDF fenntartja egy korábbi indítványát.

Tábori Gabriella
2004. 11. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A parlamenti pártok azt javasolják a választóknak, hogy vegyenek részt a december 5-i népszavazáson – csak ebben tudtak megállapodni az MDF által kezdeményezett egyeztetésen. A jövő héten ismét tárgyalóasztalhoz ülnek a frakciók képviselői. Németh Zsolt lapunknak elmondta: a Fidesz a nemzeti összetartozás törvényének mielőbbi megalkotását javasolja, amely a kettős állampolgárság megadásával fejezné ki a határokon belül és kívül élő magyarok együvé tartozását.
*
A magyar állampolgárokéval azonos európai útlevelet biztosítana a külhoni magyaroknak, és kimondaná, az állampolgárság és a magyar útlevél csak a Magyarországon történő adó- és járulékfizetés esetén biztosít automatikus egészségügyi ellátást és nyugdíjfolyósítást a tulajdonosának. Szerinte azért kulcsfontosságú a magyarországi magyarokéval azonos útlevél megadása, mert 2007-ben már Magyarország határaira is a schengeni kritériumok lesznek érvényesek, így a határon túli magyarok utazása nehezebbé válhat. A kormány által kidolgozott szülőföldcsomagot ígéretes ötletnek minősítette.
A koalíciós pártok szerint a Fidesz javaslata nem jelent megoldást. Lendvai Ildikó (MSZP) úgy vélte, az ellenzéki párt elfeledkezik arról, hogy 17 olyan szociális ellátás van, amely társadalombiztosítás nélkül is jár a magyar állampolgároknak, és ha az állampolgárok csak adó- és járulékfizetés esetén kapnának egészségügyi ellátást, akkor a határon belül élők jelentős részét is kizárnák az ellátásból. Az MSZP a kormány országgyűlési határozati javaslatát támogatja. Ennek elfogadása azt jelentené: a Ház felkéri a kormányt a nemzetpolgárság intézményének kidolgozására, a határon túli magyarok szülőföldön való boldogulását segítő szülőföldalap létrehozására, a vállalkozások fejlesztését szolgáló partnerhitelprogram kialakítására és a határon túli magyarok speciális úti okmányának bevezetésére. Lendvai szerint ha a nemek győznek december 5-én, akkor sor kerülhet a kormány indítványának végszavazására, ha az igenek, valódi állampolgárságot kell adni a határon túli magyaroknak. Az SZDSZ is a teljes állampolgárság megadását támogatja arra az esetre, ha az igenek kerülnének többségbe. Eörsi Mátyás (SZDSZ) úgy látja, a nemzeti összetartozás törvényéről szóló Fidesz-javaslatnak nincs igazi tartalma, csak politikai szándékot tükröz. Hasonlóan vélekedett Csapody Miklós (MDF) is. Az MDF szerint egyedül nekik van olyan javaslatuk, amely a törvényhozás keretei között megoldhatja a kettős állampolgárság ügyét. Herényi Károly (MDF) jelezte, a magyar állampolgárságról szóló indítványuk elfogadásával már december 5-e előtt rendezhető lenne a kérdés. Ennek lényege: a kedvezményes honosítás esetében kimaradnának az állampolgársági törvényből azok a követelmények, hogy legalább egy éve legyen magyarországi lakhelye annak, aki állampolgárságért folyamodik, valamint biztosított legyen magyarországi megélhetése. Lendvai szerint ha a népszavazás érvényes és eredményes lesz, és az igenek győznek, „kiindulópont lehet az MDF javaslata”.



Riogató kampány
Folytatódott a tegnapi napilapokban a kormány december 5-i kettős népszavazást megelőző kampánya, a kabinet egész oldalas fizetett hirdetésekben tette közzé álláspontját. Ugyanakkor aláírás nélküli, a kettős állampolgárság ügyében riogató és nem szavazatra buzdító szórólapok lepték el az országot, amelyeknek szerkezete és állításai feltűnően egybecsengenek a kormány hirdetésével. A propagandaanyag szerint havi 20 ezer forintba kerülne családonként a határon túliak magyar állampolgársága, mások helyett kellene adót, nyugdíjat fizetni, állásunkba kerülne, ha igennel voksolnánk, valamint nehezedne a lakáshelyzet Magyarországon.
A kormány fizetett hirdetésében szintén a pluszköltségeket hangsúlyozza, munkaerő- és lakáspiaci nehézségeket helyez kilátásba. Központi eleme a 800 ezer áttelepülőt feltételező 537 milliárdos pluszkiadás. A határon túli magyar szervezetek szerint a jelenlegi évi mindössze nyolcezer áttelepülő száma is csökkenne a kettős állampolgársággal. A kabinet ugyanakkor az ígért négyszázezer új munkahellyel szemben azzal számol, hogy a rengeteg áttelepülőből csak 25 ezren találnának munkát. A kormány hirdetése abban is megtévesztő, hogy a jogi környezet változatlanságával számol, miközben Gyurcsány Ferenc kérésére már nemzetközi példák alapján készülnek az ezen változtatni hivatott (például a juttatásokat az anyaországi tartózkodáshoz kötő) tervezetek.



Gyurcsány a megosztásról. Gyurcsány Ferenc a Kossuth rádió műsorvezetőjének felvetésére, miszerint miért most állt elő a kormány a határon túli magyarok helyzetének jobbítását célzó javaslatokkal, feltette a kérdést: „A magyar ellenzék, amikor kormányon volt, miért nem tette meg ugyanezt?” A kormányfő úgy véli, a referendum kettős állampolgárságra vonatkozó kérdése jobban megoszt, mint szinte bármi Magyarországon az előző két évben.
A Fidesz szerint nem a népszavazási kérdés, hanem maga Gyurcsány Ferenc osztja meg az embereket. Az ellenzéki párt úgy véli, a kormányfő még nem lát üzletet a kettős állampolgárságban, ezért nem támogatja azt.
Diurnus igent mond. Művészek és közéleti szereplők írták alá azt a dokumentumot, amely a december 5-i, a kettős állampolgárságról szóló népszavazáson való részvételre és a felvetés támogatására szólítja fel a választópolgárokat. – Ha Magyarország nemmel szavaz, akkor akarva-akaratlanul szembeállítja egymással az anyaországi és a határon túli magyarságot, és ez a határokon átívelő nemzeti újraegyesítés útjába is súlyos akadályokat gördíthet – vélekednek a dokumentum aláírói, köztük Tőkés László református és Tempfli József katolikus püspök, Böjte Csaba ferences szerzetes, Duray Miklós író-politikus, Sütő András író, Püski Sándor könyvkiadó, Schöpflin György és Gál Kinga európai parlamenti képviselők, Habsburg György utazó nagykövet, Bodor Pál (Diurnus) újságíró.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.