Könnyebb „megtisztítani” egy házat tarackágyú segítségével, mint egy tengerészgyalogossal – nyilatkozza a haderő által nyilvánosságra hozott cikkben Justin W. Shepard, tengerészgyalogos tüzérségi megfigyelő, akinek Fallúdzsa ostromakor az volt a feladata, hogy koordinálja a nehézfegyverek tüzét az előrenyomuló gyalogosok támogatására. Szavai mögött a városi harcok módszereinek a Pentagon részéről történő átértékelése állhat. Míg korábban – a civil lakosság megóvása érdekében – csak a legszükségesebb esetben hagyták jóvá a nehézfegyverzet, így a tüzérség és a közvetlen légi támogatás bevetését, addig a saját veszteségek mérséklése érdekében ma már többször nyúlnak ezekhez az eszközökhöz a harctéri parancsnokok. Az utcai és épületharcokban ugyanis csak minimális mértékben érvényesül az amerikai gyalogosok fölénye, veszteségeiket csak a jó minőségű golyóálló mellény és a jól szervezett orvosi ellátás csökkenti. Ezzel szemben, ha tüzérséggel lerombolnak egy olyan épületet, amelyből az iraki harcosok tűz alatt tartják a támadókat, az amerikai gyalogosoknak a tisztogatás közben csak kisebb ellenállással kell szembesülniük – a romok között többnyire halott, sebesült vagy demoralizált ellenállókat találnak.
A nehézfegyverek „szabadkezű” alkalmazásának azonban szörnyű ára van, amit más megszállók is tapasztalhattak, legutóbb például 1999 végén az oroszok Groznijban. Míg a kézifegyverek használata javarészt csak a harcolókat érinti, s annak minimális a járulékos károkozása, addig a több tucat, vagy több száz kilogrammnyi robbanótöltetet tartalmazó lövedékek, még a legpontosabb célzás esetén is súlyos károkat okoznak az épületekben, és mészárlást rendeznek az azokban meghúzódó civilek között.
Bár az iraki harcokban meggyilkolt ártatlan iraki lakosok számát még csak megbecsülni sem lehet, a velük kapcsolatos amerikai álláspontról sokat elárul a cikkben idézett 21 éves tizedes másik megállapítása. A texasi fiatalember szerint „ezeknek az embereknek a házait bármikor újjá lehet építeni, de egy tengerészgyalogos élete pótolhatatlan”.

Magyar szavak, amiket szinte senki sem ismer – Ön tudja mit jelentenek?