Eladják Dunaújváros Dunaferr-részvényeit

Döntött Dunaújváros önkormányzata, hogy értékesíti a Dunaferr Rt.-ben meglévő részvényeit. A vevő az a Donbass–Duferco konzorcium lett, amely privatizálta a Dunaferr Rt.-t. A hétszázaléknyi részvénypakettért részletekben 1,5 milliárd forintot fizet a konzorcium. Ebből egymilliárd forint azonban nem a város, hanem közalapítványok vagy közhasznú társaságok kasszájába kerül.

Hunyor Erna
2004. 12. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan a jövő hét közepén köt szerződést Dunaújváros önkormányzata a Donbass–Duferco konzorciummal a város közel hét százalékot kitevő dunaferres részvénycsomagjának eladásáról – közölte lapunkkal Kálmán András MSZP-s országgyűlési képviselő, Dunaújváros polgármestere. Mint mondta: a 1,5 milliárd forintos vételárból félmilliárd forintot a szerződéskötéskor, egymilliárd forintot pedig öt év alatt, évi 200-200 millió forintos bontásban fizet a Donbass–Duferco konzorcium. Dorkota Lajos, Dunaújváros fideszes országgyűlési képviselője, a megyei önkormányzat tagja lapunknak elmondta: azt nem tették közzé, hogy a vevő öt éven keresztül kizárólag közhasznú és kiemelten közhasznú társaságoknak (kht.) nyújt 200 milliós támogatást.
Kálmán András kijelentette: a vevő nem kht.-knak, hanem már létező, az önkormányzat által létrehozott közalapítványoknak fizet az elkövetkezendő öt esztendőben. Az egyezség szerint minden év végén összeül az önkormányzat és a Donbass képviselője, hogy eldöntsék: a következő évben mely közalapítványokat támogassák. Dorkota Lajos ezzel kapcsolatban kifejtette: a közgyűlés előtt lévő szerződéstervezetben szó szerint a közhasznú és a kiemelten közhasznú társaság kifejezés szerepelt, és nem a közalapítvány, illetve az, hogy a támogatandók listája azon az 1-es számú mellékleten található, amely nem volt ott a közgyűlésen a döntés előtt. Amennyiben a szerződésben mégis a közhasznú társaságok kifejezés marad, az azt jelenti – hívta fel
a figyelmet a képviselő –, hogy ez
az összesen egymilliárd forint nem a város, hanem a szocialista többség által kijelölt – hozzájuk közel álló – szervezetek kasszájába folyik majd be.
Dorkota azért is tartja ezt felháborítónak, mert az önkormányzat 2,3 milliárd forintig eladósodott, amelynek mértéke jövőre tovább emelkedik. A helyhatóság eladósodása annak ellenére nő, hogy 2005-ben semmiféle jelentős beruházást, fejlesztést nem terveznek. Sőt, a Dunaferr-részvények eladásán túl ingatlanok értékesítését hirdette meg Dunaújváros önkormányzata, felélve ezzel a város vagyonát – húzta alá.
Kálmán András kifejtette: minden közalapítvány kuratóriumában a megyei közgyűlés tagjai kaptak helyet, akik között minden párt delegáltja megtalálható a szakértő tagok mellett, így nem kerülhet MSZP közeli társaságokhoz a pénz. A polgármester szerint ezek felesleges aggályok, mert a közalapítványok olyan célokat látnak el, amely részben vagy egészében önkormányzati feladat is. Például ifjúsági, sport-, kulturális, szociális vagy egészségügyi feladatokat finanszíroznak a dunaferres részvények ellenértékéből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.