Látszólag kicsi szektor a turizmus, de nagyon jelentős a magyar gazdaságban, fejlődése lényeges összetevője lehet a gazdasági növekedésnek – derül ki a GKI Gazdaságkutató Rt. A turizmus makrogazdasági szerepe című tanulmányából. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2002-es adatain alapuló felmérés szerint a közvetett és közvetlen turizmus tette ki a teljes magyar nemzetgazdasági bruttó hozzáadott érték 8,8 százalékát.
A közvetlen és közvetett turizmusszektor összesen 328 ezer főt foglalkoztatott 2002-ben, ez a foglalkoztatotti létszám 12 százaléka volt. A tanulmány megállapítja, hogy a jegybank fizetési mérlegének idegenforgalmi adatai nem tükrözik az ágazat reálfolyamatait, s a szekértők úgy vélik: az adatok alapján még az is kérdéses, hogy az idegenforgalom mennyivel járul hozzá a fizetési mérleg hiányának csökkentéséhez. A szakanyag szerint az ágazat – súlyához képest – viszonylag kevés támogatást kapott az elmúlt időszakban. A szektor költségvetési kapcsolatainak becslése alapján a kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás szakágazat 50 milliárd forint, a teljes közvetlen és közvetett turizmus- szektor pedig már 203 milliárd forint költségvetési befizetést teljesített. Ez az általuk előállított GDP 36 százaléka, amely csak kissé tér el a jelenlegi, átlagosan 39 százalékos adókoncentrációtól.
E tanulmányt nyár elején rendelte meg több szakmai szervezet, így például a Magyar Szállodaszövetség, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége, a Vendéglátók és Idegenforgalmi Munkaadók Országos Szövetsége, a turizmus-vendéglátás ágazati párbeszéd bizottság, valamint a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara és a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium.

Halálos baleset történt a Fogarasi úton