Népszavazás: győzött a két igen, de…

Mind a kettős állampolgárság, mind a kórház-privatizáció ügyében az igen szavazatok győztek a tegnapi referendumon. A két kérdés kapcsán tartott népszavazás azonban nem minősül ügydöntőnek, hiszen az igenek száma egyik esetben sem érte el a kétmilliót.

2004. 12. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tegnap este kilenc óra után nyilvánosságra hozott adatok szerint – 98,59 százalékos feldolgozottságnál – a választójogosultak 37,29 százaléka járult az urnákhoz. Közülük 65,07 százaléknyian válaszoltak úgy, hogy azt szeretnék, ha a kórházak, az egészségügyi közszolgáltató intézmények az állam és az önkormányzatok tulajdonában maradnának. A kettős állampolgárságot 51,5 százalék adná meg a külföldön lakó, magyar nemzetiségű embereknek.
Tekintve, hogy a szavazás érvényességéhez mindkét kérdésben a több mint nyolcmillió választópolgár 25 százalékának azonos szavazata plusz egy voks szükséges, jelenleg az mondható el, hogy a tegnapi országos ügydöntő népszavazás valószínűleg egyik kérdésben sem lesz ügydöntő, vagyis kötelező az Országgyűlésre. A végleges adatok természetesen csak a teljes feldolgozottság után ismerhetők meg.
Mádl Ferenc köztársasági elnök, aki tegnap este látogatást tett a választási központban, azt mondta: nagy izgalommal várjuk az eredményt. Hozzátette, a távolmaradás is állásfoglalásnak tekintendő. Az államfő szerint a nép magához vonta a döntést két országos horderejű ügyben. „Nevezetes nap a mai” – zárta tájékoztatóját a köztársasági elnök.
Elemzők bizonyára hosszan vizsgálják majd a voksolás számsorait, és levonják a megfelelő következtetést a végérvényes adatokból. Tegnap este annyi volt bizonyos, hogy a voksolás nyugodt légkörben, lényeges szabályszegések nélkül zajlott le. Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos mindvégig a Duna Palotában követte az eseményeket. Mint mondta, az ő funkciójában kötelező az ilyen nagy fontosságú, közérdekű adatok figyelemmel kísérése. Ficzere Lajos, az Országos Választási Bizottság (OVB) elnöke lapunknak azt mondta, 50 beadványt kaptak. Egy részüket a helyi választási bizottságokhoz továbbították. A panaszok túlnyomó részét elutasították. Egyetlen kampánycsendsértést sem állapítottak meg. Elutasították azt a kérelmet is, amely azt kifogásolta, hogy a Hír TV szombat este bemutatta Szörényi Levente és Bródy János István, a király című rockoperáját. Az OVB elnöke szerint ez még közvetve sem tekinthető semmiféle választójogsértésnek. Nem tekinthető kampánycsendsértésnek az sem, hogy a Petőfi rádió egyik műsorában két erdélyi dal hangzott el. Ficzere Lajos ugyanakkor közölte, hogy a Magyar Televízió Nap-kelte című műsora megsértette a kampánycsendet azzal, hogy politológusok vitájában az egyik résztvevő számszerű adatokat, prognózist közölt a népszavazás várható eredményéről. Kampánycsendsértő volt az is az OVB szerint, hogy az ATV televíziós csatorna a kettős állampolgársággal kapcsolatban felmérést készített, és ismertette ennek eredményét. Az ország 10 850 szavazókörében reggel hattól este hét óráig fogadták a választójogosultakat. Az 1840 kis település választási irodáiból is számítógéppel továbbították az adatokat a választási központhoz. Ez a technikai fejlesztés volt a mostani népszavazás egyik informatikai újdonsága.



Nem sértették meg a kampánycsendet. Az OVB több elvi jelentőségű kérdésben nyilvánított véleményt tegnap. Elutasította a többi között azt a panaszt, amelyet azért nyújtottak be, mert a Hír TV szombat este bemutatta Szörényi Levente és Bródy János rockoperáját, az István, a királyt. A választási testület vita nélkül döntött az ügyben, hiszen nem kampánytevékenységről volt szó, és a művészi alkotás műsorra tűzése még csak közvetve sem sérthette meg a kampánycsendet. Elutasították azt a panaszt is, amelyet a Hír TV egy vasárnap reggeli műsora ellen jelentettek be, mert az a munkácsi várat is bemutatta, és ebben az adásban hangzott el Bayer Zsolt szövege. Elvi állásfoglalásként közölte a választási bizottság, hogy amennyiben középen kettétépett szavazócédulát dobna be valaki az urnába, akkor ez a szavazólap érvénytelen lenne. Érvényes viszont a választópolgár válasza, ha csupán az egyik kérdésre válaszol – akár igennel, akár nemmel – a kettő közül.

Részletek a 3. és a 4., vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.