A tegnap este kilenc óra után nyilvánosságra hozott adatok szerint – 98,59 százalékos feldolgozottságnál – a választójogosultak 37,29 százaléka járult az urnákhoz. Közülük 65,07 százaléknyian válaszoltak úgy, hogy azt szeretnék, ha a kórházak, az egészségügyi közszolgáltató intézmények az állam és az önkormányzatok tulajdonában maradnának. A kettős állampolgárságot 51,5 százalék adná meg a külföldön lakó, magyar nemzetiségű embereknek.
Tekintve, hogy a szavazás érvényességéhez mindkét kérdésben a több mint nyolcmillió választópolgár 25 százalékának azonos szavazata plusz egy voks szükséges, jelenleg az mondható el, hogy a tegnapi országos ügydöntő népszavazás valószínűleg egyik kérdésben sem lesz ügydöntő, vagyis kötelező az Országgyűlésre. A végleges adatok természetesen csak a teljes feldolgozottság után ismerhetők meg.
Mádl Ferenc köztársasági elnök, aki tegnap este látogatást tett a választási központban, azt mondta: nagy izgalommal várjuk az eredményt. Hozzátette, a távolmaradás is állásfoglalásnak tekintendő. Az államfő szerint a nép magához vonta a döntést két országos horderejű ügyben. „Nevezetes nap a mai” – zárta tájékoztatóját a köztársasági elnök.
Elemzők bizonyára hosszan vizsgálják majd a voksolás számsorait, és levonják a megfelelő következtetést a végérvényes adatokból. Tegnap este annyi volt bizonyos, hogy a voksolás nyugodt légkörben, lényeges szabályszegések nélkül zajlott le. Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos mindvégig a Duna Palotában követte az eseményeket. Mint mondta, az ő funkciójában kötelező az ilyen nagy fontosságú, közérdekű adatok figyelemmel kísérése. Ficzere Lajos, az Országos Választási Bizottság (OVB) elnöke lapunknak azt mondta, 50 beadványt kaptak. Egy részüket a helyi választási bizottságokhoz továbbították. A panaszok túlnyomó részét elutasították. Egyetlen kampánycsendsértést sem állapítottak meg. Elutasították azt a kérelmet is, amely azt kifogásolta, hogy a Hír TV szombat este bemutatta Szörényi Levente és Bródy János István, a király című rockoperáját. Az OVB elnöke szerint ez még közvetve sem tekinthető semmiféle választójogsértésnek. Nem tekinthető kampánycsendsértésnek az sem, hogy a Petőfi rádió egyik műsorában két erdélyi dal hangzott el. Ficzere Lajos ugyanakkor közölte, hogy a Magyar Televízió Nap-kelte című műsora megsértette a kampánycsendet azzal, hogy politológusok vitájában az egyik résztvevő számszerű adatokat, prognózist közölt a népszavazás várható eredményéről. Kampánycsendsértő volt az is az OVB szerint, hogy az ATV televíziós csatorna a kettős állampolgársággal kapcsolatban felmérést készített, és ismertette ennek eredményét. Az ország 10 850 szavazókörében reggel hattól este hét óráig fogadták a választójogosultakat. Az 1840 kis település választási irodáiból is számítógéppel továbbították az adatokat a választási központhoz. Ez a technikai fejlesztés volt a mostani népszavazás egyik informatikai újdonsága.
Nem sértették meg a kampánycsendet. Az OVB több elvi jelentőségű kérdésben nyilvánított véleményt tegnap. Elutasította a többi között azt a panaszt, amelyet azért nyújtottak be, mert a Hír TV szombat este bemutatta Szörényi Levente és Bródy János rockoperáját, az István, a királyt. A választási testület vita nélkül döntött az ügyben, hiszen nem kampánytevékenységről volt szó, és a művészi alkotás műsorra tűzése még csak közvetve sem sérthette meg a kampánycsendet. Elutasították azt a panaszt is, amelyet a Hír TV egy vasárnap reggeli műsora ellen jelentettek be, mert az a munkácsi várat is bemutatta, és ebben az adásban hangzott el Bayer Zsolt szövege. Elvi állásfoglalásként közölte a választási bizottság, hogy amennyiben középen kettétépett szavazócédulát dobna be valaki az urnába, akkor ez a szavazólap érvénytelen lenne. Érvényes viszont a választópolgár válasza, ha csupán az egyik kérdésre válaszol – akár igennel, akár nemmel – a kettő közül.
Részletek a 3. és a 4., vezércikk a 7. oldalon