Az uniós rendőrségi együttműködést koordináló Europol szervezetben Salgó László korábbi országos rendőrfőkapitány nyerte el azt az igazgatóhelyettesi tisztséget, amely a terrorizmus és a különösen veszélyes bűncselekmények elleni küzdelemmel foglalkozik, jelentette be Lamperth Mónika belügyminiszter azon a sajtókonferenciáján, amelyet tegnap az Európai Unió bel- és igazságügy-minisztereinek brüszszeli tanácsülése után tartott. Mint fogalmazott, abban még nincs elmozdulás, hogy az unió határőrizeti szerveinek székhelyét Budapest vagy Varsó kapja-e. Lamperth arról nem nyilatkozott egyértelműen, hogy Salgó László végleg kiesett-e az Europol főrendőri tisztjéért folyó versenyből. Ugyanakkor megfigyelők Salgót e posztra gyakorlatilag esélytelennek tartják.
A miniszterek megbeszélésén döntés született, amelynek eredményeként a biometrikus adatokat bevezetik az útlevelekbe – közölte továbbá Lamperth. Az uniós útlevelekben ezután az arckép mellett az ujjlenyomat is szerepelni fog. Ugyanakkor a régi, de még érvényes útlevelek használhatók lesznek azok lejártáig – mondta a magyar belügyminiszter.
A Magyar Nemzet azon kérdésére, hogy a Belügyminisztérium tervezi-e osztrák mintára összevonni a határőrséget a rendőrséggel, tekintettel a minisztérium jövő évi költségvetésére, Lamperth Mónika határozott nemmel válaszolt, mint arra a kérdésre is, hogy a Belügyminisztérium a szűk pénzügyi keretek miatt átütemezi-e az ország uniós kötelezettsége miatt ránk háruló feladatokat. A belügyminiszter asszony hozzátette, hogy noha a „schengeni alapok” eddig nem voltak hozzáférhetők, azok decemberben megnyílnak, és Magyarország a schengeni program szerint ráeső kötelezettségeit maradék nélkül teljesíti. Említette még, hogy 2005-re elkészül a közös uniós migrációs program is.
Arra a kérdésre, hogy lát-e öszszefüggést a rendőri korrupció és a rendőrök évek óta elmaradó fizetésemelése között, Lamperth válasza az volt, hogy egyrészt a rendőrség különböző szintjein a fizetésemeléseket az ütemezett tervek szerint hajtják végre, és ő személy szerint is fontosnak tartja a rendőrök anyagi biztonságát, másrészt – mint ezt nemzetközi vizsgálatok mutatják – nincs szoros összefüggés a fizetés nagysága és a korrupció mértéke között. Hozzátette: a legfontosabb – mint ezt egy professzora is mondta a jogi egyetemen – nem a büntetés mértéke, hanem a büntetés elmaradhatatlansága.

5 magyar harcos a balliberális gyűlölethadjárattal szemben – évek óta büszkén állják a sarat