A reumás sokízületi gyulladás, a Bechterew-kór és a pikkelysömört kísérő ízületi gyulladás együttesen több mint 130 ezer embert érint Magyarországon. Ha a gyulladási folyamatot nem állítják meg, akkor az ízületporc és az alatta fekvő csont károsodik, végül a porc és a csontvégek szétroncsolódnak, elvesztik eredeti formájukat, nem illeszkednek már egymáshoz. Az ujjpercek eltorzulnak, az érintett ízületek mozgásképtelenek lesznek. A beteg egy idő után magatehetetlenné válik. Az utóbbi években sikerült a tudósoknak olyan gyógyszereket feltalálni, amelyekkel a csont- és ízületi károsodás meggátolható. Mivel e gyógyszerek természetes fehérjékből állnak, ezeket biológiai anyagoknak nevezik.
Ezek a készítmények évek óta rendelkezésre állnak az országban, de alig néhány beteg kapott még kezelést, mert az OEP nem finanszírozza az ellátást, csak hébe-hóba, véletlenszerűen, s akkor is csak az egyik szert. Tehát a jelenlegi rendszer diszkriminál a különböző készítmények és a betegek között. Léteznek olyan betegek Magyarországon is – számuk vita tárgyát képezi, de legalább négy-ötszáz emberről van szó –, akiknek semmilyen más gyógyszer nem használ, csak ez a drága külföldi készítmény, amelynek éves költsége betegenként átlagosan hárommillió forint. Igaz, a páciensnek a gyógyszer nagyon jó, a költséghatékonyság is ennek kedvez, hiszen a műtétek is sokba kerülnek – még többe pedig, ha valaki egész életére megrokkan –, ám jelenleg még mindig inkább az a szisztéma működik, hogy egyedi méltányosság alapján kapják az ilyen betegek a gyógyszert, illetve egy részük, de ők is bonyolult és hosszadalmas kérelmezési eljárás után, viszont százszázalékos támogatás mellett. Amint a tájékoztatón kiderült, az ellátás a kórházakban fekvő betegek esetében még problémásabb, mivel ezen intézmények úgynevezett utófinanszírozásban részesülnek, s egyébként is állandó forráshiánnyal küzdenek. Az orvosok és az OEP képviselői szerint mind a két fél szeretné, ha minimum százan megkapnák ezt az életmentő vagy sorsmentő szert, de az lenne a jó, ha igazi áttörés történne az ügyben.
Az Oszteoporózis Betegek Magyarországi Egyesülete Csontakadémia címmel előadás-sorozatot tart neves hazai szakemberek részvételével annak érdekében, hogy a lakosság helyes képet kaphasson a betegségről, annak megelőzéséről, kialakulásáról és hátteréről. Orvosok szerint a csontritkulás megelőzését el lehet érni, ha helyes táplálkozási szokásokat követünk – nem eszünk túl sok állati zsiradékot (vörös húst, szalonnát, kolbászt), ellenben csonthéjas magvakat, növényi olajokat, halakat fogyasztunk.

Kígyó miatt rettegtek Lentiben, futótűzként terjedt a hír