Az 1995 óta Kolumbiában raboskodó Gilberto Rodriguez Orejuelát, annak a bűnszervezetnek a fejét, amely a múlt század nyolcvanas és kilencvenes éveiben a világ legnagyobb kokainszállítmányait állította elő a dzsungel mélyén kialakított droglaboratóriumokban, hamarosan az Egyesült Államokban is felelősségre vonják drogkereskedelem és pénzmosás vádjával.
Az Egyesült Államok, ahová a Cali kartell drogtermelésének jelentős része irányult, már régóta kéri a klán tizenöt évi börtönre ítélt vezetőjének kiadatását. A kérést azonban csak a múlt pénteken teljesítették, két héttel azután, hogy a Kolumbiába látogató Bush elnök találkozott Alvaro Uribe államfővel, és megállapodtak az illegális kábítószer-kereskedelem elleni közös, az eddiginél határozottabb fellépésről – adta hírül a Reuters.
A kartellt alapító testvérpárt, Miguel és Gilberto Rodriguez Orejuelát 1995-ben börtönözték be. A fivérek azután tettek szert monopolhelyzetre a kokainkereskedelemben, hogy a rendőrség 1993-ban végzett a rivális kartellt vezető drogbáróval, Pablo Escobarral.
A testvérpár őrizetbe vétele után a kartell sok kis, nehezebben ellenőrizhető csoportra bomlott, s működésében mindössze annyi változás történt, hogy az Egyesült Államoknál távolabbi területekre is kiterjesztette működését. Az USA drogpiacát a kilencvenes évek második felétől a Cali kartell helyébe lépő mexikói kábítószer-forgalmazók uralják, a világ más részeire azonban becslések szerint összesen azóta is ugyanannyi kokaint juttatott el a kolumbiai klán, mint korábban.
Gilberto Rodriguez Orejuela a Reuters értékelése szerint a legprofesszionálisabb drogkereskedő, aki valaha is élt az Andok vidékén. Minden lépését gondosan, évekkel előbb megtervezte, minden eshetőséget számításba vett, s így nagyon sok éven át sikerült orránál fogva vezetnie a hatóságokat. A kontinens nyomozói csak úgy emlegették: a sakkjátékos, s hogy az elnevezésre rászolgált, bizonyítja: a cellájából is tovább működtette szervezetét. Tavaly és tavaly előtt összesen négy hónapot szabadlábon is tölthetett „jó magaviseletéért”, s mint kiderült, nem fecsérelte az idejét, minden percét a drogüzlet felvirágoztatásának szentelte.
Az Egyesült Államokban erre aligha lesz módja, ott ugyanis a börtönlakók felügyelete jóval szorosabb, mint Kolumbiában.

Így fog kinézni a parajdi sóbánya ha elönti a víz