Csetfalván mintha mosolyogtak volna az emberek, de ebben azért nem vagyok biztos. A nagy árvíz után jártam ott, s akkor a faluban – ahol igen nagy volt a pusztítás – már majd minden ház újra fölépült, és a templomban, ahol félméteres víz állt 2001 tavaszán, szintén minden rendben volt. Ragyogott a nap, a gát újra állt vigyázón, mint a régi templom, amelyről röviden csak annyit, hogy kívül is, belül is nagyon szép. Arányai révén, fekvése miatt, története folytán is, de azzá tette az épp akkor befejeződött többéves restaurálás, amelyet Deschmann Alajos vezetett. Az ő beszámolójából tudom, hogy a helységet 1341-ben említették először Villa Chet néven, de 1408-ban már Csetfalvaként fordult elő. (A település neve egyébként személynévi eredetű.)
A falu közepén lévő nagy téren álló kétsejtű alaprajzi elrendezésű templom építése a XV. századra tehető. „Az egyszerű téglalap alakú hajóhoz csúcsíves diadalívvel csatlakozó szentély a nyolcszög öt oldalával záródik. A templombelső hangsúlyos eleme a hajó és a szentély festett famenynyezete, illetve a barokk berendezés. A hajó mennyezetét 1753-ban, míg a szentélyét 1773-ban Asztalos Lándor Ferenc készítette. A közvetlenül a hajó elé épített jó arányú, négy fiatornyos, galériás harangtornyot 1796-ban emelték. A torony két harangja is ekkor készült.
A templom helyreállítása 2000 májusában kezdődött. Eltávolították az 1970-es évek elején készült sima homlokzatvakolatot, a szentély déli falában lévő, a tűzvédelmi előírás kielégítésére megnyitott ajtónyílást visszafalazták. A hasonló okok miatt megfordított nyugati kaput szintén visszaállították eredeti helyzetébe.”
A homlokzati vakolat leverésével világossá vált a kutató számára, hogy a templom átépítés nélkül, egy ütemben épült. „A tört kőből készült falak sarokkiképzéseit szépen faragott kváderekből készítették. A kőből faragott, félköríves záródású, tölcséres ablakokat szerencsére nem alakították át. A helyreállítás folyamán és a kutatás által olyan elemek kerültek napvilágra, amelyek jelentősen gazdagítják a templomot. A templombelső több pontján nyitott kutatóablakok alapján megállapítható, hogy a teljes belső a középkorban festett volt. A diadalív déli oldalán egy nagyobb felület megtisztításával Szent Mihály arkangyal alakja tűnt elő.” A szentet ismert módon, lovagi öltözékben és vértben ábrázolta a középkori mester.
A végén, amikor megköszöntük a templom megtekintésének lehetőségét, azzal a jókívánsággal búcsúztunk el, hogy többé ne legyen ilyen nagy és pusztító árvíz. Reméljük, mondta kísérőnk, ha Isten is úgy akarja.

Eljárás indult Hadházy Ákos ellen