A zsidó szomszéd váratlan eltűnése

Az ENSZ közgyűlésének megemlékező ülésén New Yorkban Joschka Fischer német külügyminiszter a nácik népirtását barbár tettnek, a német történelem erkölcsi mélypontjának nevezte. A holokauszt tragédiájának részleteivel számtalan tudományos kutatás és irodalmi mű foglalkozott, a demokratikus Németország fiatal generációinak a gondolatvilágában ennek ellenére állandóan visszatérő kérdés, hogyan juthattak el az elődök Auschwitzig.

Stefan Lázár
2005. 01. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megfelelő táptalajt nyújtott az elvesztett első világháború után megroppant ország a hitleri ideológiának, amely kétoldalú, az egész világot fenyegető összeesküvés-elméletre támaszkodott. Nyugaton a nemzetközi pénzpiac felett uralkodó zsidó tőke, keleten a szintén zsidó származású vezetők irányította bolsevizmus. E kettős – a megsemmisítés rémét felfestő – front feltartóztatásának célja szolgáltatott muníciót a civilizáció aláásásának a legitimálásához. A politikai gonosztevők tervei felülmúlták az elképzelhetőség határait, Adolf Hitlert 1933-ban hatalomhoz segítették a németek. A vezér és kancellár meg az őt vakon követő kengyeltartók további állomásait – a nürnbergi fajvédelmi törvényeket, a Reichskristallnacht pogromjait – a nyilvánosság előtt elkendőzték a politikai sikerek: a Saar-vidék visszacsatolása, a hadkötelezettség ismételt bevezetése, Ausztria bekebelezése, a Szudéta-vidék visszaszerzése. A „meggyalázott nemzeti becsület helyreállításának” hatására a németek meggondolatlanul elnéztek a rezsim bűnös faji politikája felett. Amikor pedig a kezdeti hadsikereket a vereségek váltották fel, akkor a növekvő veszteségek és gondok terelték el a figyelmet arról, hogy a zsidó szomszéd váratlanul eltűnt. Az európai zsidóság szisztematikus kiirtásának színhelye pedig nem a „birodalom” területén működött. 1943–44-ben a legtöbb német hallott ugyan a keleti haláltáborokról, de ekkor már a „totális háború”, a túlélés kérdése került előtérbe. Hitlerrel szemben csak 1944 nyarán jelentkezett a polgári-konzervatív réteg végül sikertelen ellenállása. A magyar zsidók deportálásával a holokauszt ekkor már elérkezett utolsó fejezetéhez. Öngyilkossága előtt Hitler a berlini bunkerben diktálta politikai végrendeletét, és azzal dicsekedett, hogy sikerült kiirtania a kontinens zsidóságát.
Az annak idején semmibe vett holokauszt több mint hat évtized elteltével is nyomasztó örökség. A nemzetközileg elismert történész, Hans-Ulrich Wehler szerint „Auschwitzhoz nincs végérvényes viszony. Ezt minden generációnak magának kell megtalálnia – a trivialitás és a kiszorítás veszélyeitől kísérve”.

*****
„Nie wieder!”, azaz „Soha többé nemzetiszocializmust!” jelszóval emlékeznek meg ma a holokauszt áldozatairól Németországban. A mélyen bűntudatos német gondolkodás nem tűri meg, hogy a jövőben előfordulhasson egy auschwitzihez hasonló népirtás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.