A tegnapi magyar–román kormányfői találkozót követően Gyurcsány Ferenc kijelentette: a magyar kabinet támogatja a legitim határon túli szervezetek – köztük az RMDSZ – autonómiatörekvéseit. Tudomása szerint az új román kormányprogram elfogadja a helyi autonómia elvét. – Ez a decentralizációs szándék bátorító lehet a kisebb közösségek számára – hangoztatta a magyar kormányfő. Calin Popescu Tariceanu román miniszterelnök korábban többször is úgy nyilatkozott, hogy a decentralizáció semmiképpen nem jelenthet etnikai alapú területi autonómiát.
*
Újságírói kérdésre válaszolva a magyar kormányfő fontosnak tartotta leszögezni, a tervezett nemzeti vízumot nem nemzetiségi alapon osztják ki, azt a szomszédos országok minden polgára igényelheti, ha oktatási, munkavállalási, gyógykezelési, családlátogatási vagy egyéb célból huzamos magyarországi tartózkodást tervez. Gyurcsány Ferenc a csúcstalálkozó után bejelentette: minden évben közös magyar–román kormányülést tartanak, az elsőre ősszel kerül sor Bukarestben, s témája a következő évtized régiós fejlesztési programja lesz. Calin Popescu Tariceanu kérdésre válaszolva elmondta, a román kormány nemcsak pénzügyi, hanem ökológiai szempontból is teljes figyelmet szentel a verespataki aranybánya tervezett projektjének. Fontosnak tartotta megjegyezni, a projekt még kezdetleges stádiumban van, hiszen egyelőre a kitermelés beindítására nincsenek meg az illetékes minisztériumok engedélyei. Gyurcsány megnyugtatónak nevezte, hogy Magyarország részt vehet a környezetvédelmi hatástanulmány elkészítésében. A témáról eszmét cserélt Persányi Miklós magyar környezetvédelmi miniszter is román kollégájával. Sulfina Barbu elképzelhetőnek tartotta, hogy végül nem valósul meg a beruházás.
Lapunk megkérdezte a román miniszterelnököt, liberális politikusként mit szól a Velünk élő Trianon című film erdélyi vetítését megakadályozó rendőri fellépéshez. Calin Popescu Tariceanu elmondta, elképzelhető, hogy a helyi hatóságok nem kezelték a legszerencsésebb módon a helyzetet. Hozzátette, a szólás- és véleményszabadságot rendkívül fontosnak tartja, ugyanakkor miniszterelnökként nem a múlttal, hanem a jelennel és a jövővel kíván foglalkozni.
A román miniszterelnök találkozott Mádl Ferenc államfővel, Szili Katalin házelnökkel és a Magyarországi Román Önkormányzat képviselőivel. Tegnap kétoldalú megbeszélésekre került sor magyar és román miniszterek között.
A késő délutáni órákban Calin Popescu Tariceanu több mint fél órás megbeszélést folytatott Orbán Viktorral. A felek régi ismerősként üdvözölték egymást: a román Nemzeti Liberális Párt és a Fidesz kapcsolatai a rendszerváltozás utáni években igen intenzívek voltak. A megbeszélésen szó volt arról az európai néppárti jelentésről, amelyet január végére készít el Orbán a szervezet alelnökeként. A dokumentum a román pártfolyamatokat elemzi. Az Európai Néppárt azt szeretné, ha lenne egy stabil konzervatív párt Romániában – mondta lapunknak Németh Zsolt. A fideszes politikus közölte: nem kizárt, hogy a bukaresti koalíció két legerősebb pártja, a nemzeti liberálisok és demokraták fuzionálnak, s az új formáció felvételt kér a néppártba.
Újabb ígéret. Hiller István kulturális miniszter megbeszélést folytatott Markó Bélával, a kulturális területet felügyelő bukaresti miniszterelnök-helyettessel. A magyar tárcavezető közölte: kormánya továbbra is szorgalmazza, hogy a bukaresti magyar kulturális intézet fiókjaként Sepsiszentgyörgyön jöjjön létre egy magyar kulturális intézet. (MTI)