Egyeztetésre vár az ügynöktörvény

Koalíciós egyeztetést követően nyilatkozik a miniszterelnök arról, milyen változtatásokat támogat a kormány az ügynöktörvény tervezetében – mondta lapunknak Batiz András kormányszóvivő.

Czirják Imre
2005. 01. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismert: Burány Sándor (MSZP) elkészült tervezetével. Erről mondta a kormányfő, a minimális javaslat már megvan, ő ennél egy jóval kiterjedtebb optimumot keres. Az adatvédelmi biztos viszont már elkészítette állásfoglalását az MSZP javaslatáról. Péterfalvi Attila a tervezet több pontját kifogásolja. Szerinte az egykori hálózati személyek és operatív kapcsolattartók, bizonyos helyzetekben a hivatásos alkalmazottak esetében is alkotmányosan aggályos az információs önrendelkezési jog megvonása.
*
A szocialisták javaslata szerint ugyanis nemcsak a közszereplők, hanem mások ügynökmúltját is nyilvánosságra lehetne hozni. A magánélettel kapcsolatos adatokat nem lehet nyilvánosságra hozni, és azok neveit sem, akik jelenleg is nemzetbiztonsági területen tevékenykednek. Az ügynökmúltat nem sújtanák szankciókkal. Az ombudsman hangsúlyozta: a politika által kitűzött célokat „csak alkotmányos keretek között lehet megvalósítani”. Péterfalvi Attila ugyanakkor egyetértését fejezte ki, hogy a tervezet maximálisan figyelembe veszi az információs önrendelkezési jogot a megfigyeltek és a megfigyeltek környezetében lévő, az ügyhöz nem kapcsolható úgynevezett harmadik személyek esetében az iratok teljes nyilvánossága helyett.
Burány Sándor, az MSZP frakcióvezető-helyettese tegnap a kormányfővel tárgyalt tervezetéről. Ezt követően elmondta: egyetértettek abban, hogy felül kell vizsgálni, indokolt-e a történeti levéltárban tárolt iratok egy részének esetében az államtitok minősítést fenntartani. Ezt a szakértők a közeljövőben megteszik, és csak az „evidens nemzetbiztonsági érdekek esetében” marad meg az államtitokká minősítés – mondta. „A cél az, hogy a nyilvánosság mind teljesebb kiterjesztését oldjuk meg, figyelembe véve az összes esetleges aggályt” – fogalmazott. A politikus közölte, hogy a végleges törvényjavaslattal Péterfalvi állásfoglalásának kézhez- vétele után készülnek el. Ismert: Burány pénteken jelentette be, hogy kész pártja törvénytervezete, ugyanakkor Fodor Gábor (SZDSZ) ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta: az MSZP meghátrálni látszik ügynökügyben. A Fidesz szerint az MSZP és Gyurcsány Ferenc közötti színjátékkal csak az ország valós problémáiról akarják elterelni a figyelmet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.