Európai magyarok bárgyú történelme

Ludwig Emil
2005. 01. 23. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy bosszankodó kedves olvasónk ajánlotta figyelmembe a nemrégiben megjelent, Európa országai című könyvet. Album formátumú, színes fotókkal illusztrált munka, amolyan „nem hiányozhat a könyvespolcról” darab. Szerzőjének – bizonyos Jonathan Bale-nek – neve angolosan hangzik, ez okkal ébreszt kíváncsiságot a kötet hazánkat bemutató fejezete iránt. A magyarországi kiadó akkurátusan kiköti: a könyv sem egészben, sem részben nem másolható, mégis betűhíven ide másolom, mit tudhatunk meg a műből a mi kis hazánkról. Ne álljuk útját az információk szabad áramlásának!
Magyarország… „lakossága 10 milliós. Ennek legnagyobb része magyar, de számos kisebbség él az ország területén szinte a magyarok letelepedése óta: több cigánytörzs közösségei, svábok, szászok, szerbek, görögök, románok, szlovákok, szlovének és számos egyéb népesség. (…) A IX. század közepén magyar törzsek jelennek meg a Kárpát-medence kapuinál, és telepszenek meg itt, miközben, megtartva törzsi szerveződésüket, számos rablóhadjáratot vezettek a német-római birodalom területére. (…) Fejedelmük, Géza az európai udvaroknál ismert uralkodónak számított: felvette hát a kereszténységet, fiát is így taníttatta. Uralkodása alatt számos szövetséggel és gyermekei házasságával megteremtette a későbbi ország jogalapjait.” Szakítsuk félbe az értekezést, amelynek sajnos csak a magyar szövegét látjuk, így nem tudni, hogy az eredeti mű szerzőjének jutott-e tudomására Géza fejedelem további gyermekeinek ügyes megházasítása az eddig ismert Istvánén kívül, vagy csak a fordító (szerkesztő?) munkájának köszönhetjük e merőben új felfedezést.
Ez a kételyünk végigkíséri az olvasmányt, amely szerint: „Béla király uralkodása azért is jelentős volt, mivel az ő idejében törtek be a tatár seregek Magyarország területére. (…) 1308-ban az Anjou-házi Károly Róbert modernizálta az akkor stagnáló országot. A következő királyi ház a Jagellóké volt. (…) V. László idején a magyar hadvezér, Hunyadi János kormányozta az országot egy jó ideig. A hatalmi csatározásnak a király is és a Hunyadi-család tagjai is áldozatul estek, kivéve ifjabbik fiát, Mátyást, aki újra modernizálta a királyi hatalmat és nagy hódításaival szinte az egész Kárpát-medencét bírta. (…) 1492-ben hirtelen meghalt. (…) A következő időszakban a Jagelló-ház kapta meg a koronát, de az országra törő ottomán támadások ellen egyre gyengébben védekezett. 1541-ben megkezdődött a hármas hódoltság, az ország északi részét a német-római császárság, közepét a török birodalom, keleti felét, Erdélyt pedig önálló királya uralta: ők a mohácsi csata egyik hadvezérétől, Szapolyai Jánostól származtak. Az időszakban kisebb csatározások ellenére a béke uralta a térséget, viszont a lakosság nagy része kihalt, s a térségek elszegényedtek a pontosan rögzített határok és adózási törvények nélkül.”
Ismerjük el, szórakoztató elemek is vannak az idézett szövegben, de néhány állítást azért pontosítsunk: az Anjou-ház után a Luxemburgi-dinasztia következett; Hunyadi János hat évig volt kormányzó, ami nem nagy idő a meg sem említett Zsigmond király ötven esztendei uralkodásához képest; Mátyás király 1490-ben halt meg; Szapolyai arról nevezetes, hogy távol maradt a mohácsi ütközettől, az erdélyi fejedelmek – az Apaffyak, Báthoryak, Bocskai, Bethlen és a Rákócziak – nem tőle származtak; a hódoltság korát nem a béke, hanem a háború uralta, és az elszegényedést inkább a sanyargató „adózási törvények” okozták, mintsem azok hiánya…
Átugorva pár évszázadot – és megkímélve olvasóinkat egy szép csokorra való ostobaságtól és pongyolaságtól – tovább idézek e történelemparódiából. „A Habsburg-hű korszak szellemi élete igencsak magas színvonalon létezett: a kor ragyogásáról az egyik leggazdagabb nemesi család, a Festeticsek kastélyában is meggyőződhetünk, amelyet Fertődön találhatunk.” „Az 1820-as években itt is megindult a nemzetiségi öntudat ébredése. (…) 1848. március 15-én forradalom tört ki a Habsburg-elnyomás lerázására. A forradalom majd két évig tartott: 1849 szeptemberében a magyar csapatok, Görgey vezetésével, letették a fegyvert az osztrákok előtt.” Nos, Fertődön az Esterházyak kastélya ragyog; a szöveg fordítója/szerkesztője összekeveri a nemzetiségit a nemzetivel; a világosi fegyverletétel 1849. augusztus 13-án volt, nem szeptemberben, a kapituláció legfontosabb ténye pedig éppen az, hogy nem az osztrákok, hanem az oroszok előtt történt. E szarvas hibákhoz képest apróság, hogy a könyv szerint a monarchia utolsó királya VI. Károly volt (valójában IV. Károly), de miért pont a római számok stimmelnének egy olyan „országismertetőben”, amelyikben ez áll: „1989-ben, a változások szeleként Magyarországon is választások történtek.” Még egy történelemkönyvet sem kéne elővenni, az interneten sem kell rákeresni, csak megkérdezni valakit, aki 1990-ben körülbelül tízéves volt és nem féleszű…
A Magyarországot bemutató hét oldalon összesen 13 fénykép látható. Nem állítható, hogy a könyv kiadója mélyen a zsebébe nyúlt, mondjuk fotókat vásárolni, így aztán a tizenháromból négy (!) felvétel a Parlament épületét mutatja a Duna felől, másik négy (!) képen a Halászbástya és még egyen a budai Vár látható, az utóbbi „Fellegvárnak” nevezve. De ez még semmi! A fertődi Esterházy-kastélyt ábrázoló felvétel aláírása: „Kecskemét mindig is (!) múzeumváros volt”, egy további fotó pedig, megvallom, erős fejtörést okozott. Alatta ez áll: „Az I. világháború győzelmeire emlékeztet a Diadalív”. Miféle győzelmekre? Egyáltalán, hol van ez a diadalív? A helyes válasz: Bukarestben!
A kötet impresszumában nem szerepelnek az eredeti mű adatai, felelős kiadóként a budapesti Titán Computer Kft. és név szerint Takács Erika van megjelölve. Remélem, nem sértettem meg senki személyiségi jogait. Egy ország történelmét, jó hírét, anyanyelvét, a gyanútlan könyvvásárlókat és az olvasókat a jelek szerint manapság minden szakmai, erkölcsi és anyagi következmény nélkül meg lehet sérteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.