Jacques Rogge, a NOB belga elnöke szerint minden programba lépés egy törléssel jár együtt, mert különben „gigantizmus” veszélyezteti a játékokat. Az már korábban ismertté vált, hogy a golf, a rögbi, a fallabda, a karate és a görkorcsolya pályázik eséllyel arra, hogy 2012-től felkerüljön a nyári olimpia műsorára. Döntő szempont a sportág történelmi múltja, fejlődőképessége, női változatának helyzete, népszerűsége. Minket természetesen a hazai elterjedtség és eredményesség legalább ennyire érdekelt.
Ennek alapján az öt esélyes közül a karate kívánkozik az élre, amelyről Ruzsinszki György, a honi szakszövetség sajtóreferense segítségével tájékozódtunk. A karate a XVI. században alakult ki Japánban, a XX. század elején vált egységes rendszerré, majd a II. világháború után elindult hódító útjára. Napjainkban csaknem 40 millióan űzik, s mivel világszövetsége, a 186 országot tömörítő WKF a sportági és szervezeti széttagoltságot felszámolta, a NOB 1999-ben hivatalosan elismerte. A magyar szövetség öt stílust tömörít magába, mintegy 15 ezren űzik itthon e keleti küzdősportot. Néhányan világszinten: S. Kovács Ádám 2001-ben junior-világbajnok, 2004-ben a mexikói Monterreyben felnőtt vb-2. lett, Klima Zsuzsanna 2003-ban vb-ezüst, tavaly két vb-bronz gazdájává vált, Tóth Beatrix a 2004-es moszkvai Eb-n a dobogó 3. fokára állt fel.
A golf a karatétól sok mindenben távol áll: skót pásztorok találták ki, a sport mekkája, a Royal & Ancient Golf Club of St. Andrews 1754 óta létezik. Majdnem negyvenezer pályán mintegy hatvanmillióan űzik szerte a földkerekségen, de csak mintegy két százalékuk profi. Ők viszont hatalmas pénzeket tehetnek zsebre: az amerikai Tiger Woods jelenleg a világ legjobban fizetett sportolója, 2004-ben összesen 80 millió dollárt keresett. Magyarországon más a helyzet. Fucskó Tünde, a Magyar Golfszövetség főtitkára elmondta, körülbelül 1200 a regisztrált versenyzők száma, s nagyjából ugyanennyi a műkedvelő. Sárközi Richárd személyében egyetlen profi golfozó akad, néhányan pedig oktatásból élnek. Hat verseny- és még néhány gyakorlópályával rendelkezünk. A sportágat, mint úri passziót 1951-ben betiltották nálunk, pedig korábban értünk el sikereket: az 1902-es debütálás után nem sokkal, 1926-ban már magyar volt Európa legjobb női golfozója Szlávy Béláné személyében.
Fallabdában (angol neve, a squash a labda által keltett hangra utal) közelmúltbeli a legnagyobb siker: Krajcsák Márk 5. lett a tavaly őszi pozsonyi Eb-n. A sportág 1830-as angliai létrejötte után bő másfél évszázaddal, 1986-ban nyílt meg Magyarországon az első fallabdacentrum, a szakszövetség 1989-ben alakult. Jelenleg mintegy 30-40 ezren űzik rendszeresen, s pár százezren alkalmanként a squasht, a 35 egyesületben 700-800 az igazolt versenyzők száma. Immár hetven létesítményben fallabdázhatnak az arra vágyók, de nyitás előtt áll még tíz terem. Amióta felmerült az olimpiai programba kerülés lehetősége, megpezsdült a sportág, amelyet brit, illetve a volt brit birodalomhoz tartozott országok dominanciája jellemez.
Ha Ausztrália és nemzeti sport, akkor rögtön jöhet a rögbi is, amely a labdarúgás mögött a világ második legnépszerűbb csapatsportága. Ráadásul éppen a futball alternatívájaként alakult ki az angliai Rugby városában 1823-ban, amikor egy játékos felkapta az addig csak rúgott labdát, erre a többiek utánafutottak és leteperték… A sportág világszövetsége 118, az európai 41 tagot számlál, köztük Magyarországot. Mint Ispán Lászlóné, a honi szövetség főtitkára beszámolt róla, nálunk jelenleg 15 klubban, 50 iskolai csoportban 1400-an rögbiznek országszerte, zajlik az NB I-es, NB II-es, junior- és kadettbajnokság, s a sportágnak a diákolimpián is helye van. A válogatott az európai középmezőny tagja, a világelitbe Franciaország, Ausztrália, Új-Zéland, Anglia, Skócia és Dél-Afrika tartozik. Még folyik a vita róla, hogy a 15-ös vagy 7-es létszámú rögbiválfaj kapjon helyet az olimpián, ha sportágnak bizalmat szavaznak.
A görkorcsolya mindhárom változatát (gyors, művészi, hoki) szerepeltetné. Az első egysoros (in-line) görkori 1819-ben készült el, ám az első vb egészen 1937-ig váratott magára. Az in-line reneszánsza a hetvenes években kezdődött, s azóta tart. 1984-ben húszezren, húsz év múlva már húszmillióan hódoltak ennek a sportágnak. Magyarországon is több tízezren, de inkább hobbiszinten.
A rögbi (1908, 1920) és a golf (1920) már megjárta az olimpiát, a karate, a görkorcsolya és a fallabda még nem. Ha csak a magyar eredményességre koncentrálunk, arra juthatunk, a karate legyen a bekerülők, az öttusa pedig a bennmaradók között. A baseballról és a softballról inkább lemondanánk.
Putyin láthatatlan serege támadásba lendült
