Lehallgatási botrány Romániában

Két bukaresti hírügynökség és néhány napilap telefonjait kívánta lehallgatni két évvel ezelőtt a román belügyminisztérium titkosszolgálata. A magas rangú rendőrtisztek megfigyelésével indokolt lehallgatási kísérletet végül a korrupcióellenes ügyészség hiúsította meg.

2005. 01. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lehallgatási kísérletre derült fény Romániában, melynek indokoltságát a bukaresti szenátus védelmi bizottsága fogja kivizsgálni. A Ziua című központi napilap leleplezett politikai rendőrségi ügy bizonyítékaként mutatja be tegnapi számában azt a dokumentumot, amelyben a román belügyminisztérium titkosszolgálata azt kéri az országos korrupcióellenes ügyészségtől, engedélyezze a Mediafax és az AM Press hírügynökség telefonjainak lehallgatását. A kérvényező titkosszolgálati vezető, Virgil Ardelean azzal indokolja a 2003 októberében keltezett kérést, hogy ezáltal állapítsák meg, miképpen szivárognak ki a sajtóba az országos rendőr-főkapitányság által vizsgált ügyek részletei. Magyarázatként hozzáfűzi: a hírügynökségeket köztelefonokról, illetve olyan mobiltelefonokról látják el rendőrségi belső információkkal, amelyek alapján a hívó fél nem azonosítható. A kérés egy magas rangú rendőrtiszt, Constantin Duvac nevét is említi a szivárogtatás gyanúsítottjaként, aki a titkosszolgálat vizsgálatai szerint a kiadott információkért cserébe anyagi javakat fogadott el.
A bukaresti belügyminisztérium tegnapi közleményében elismerte, majd azzal magyarázta a lehallgatási kísérlet szándékát, hogy Duvac ezredes irányította az Országos Befektetési Alap milliárdos sikkasztással vádolt vezetői elleni nyomozást, és így akartak meggyőződni szakmai hozzáértéséről, feddhetetlenségéről. A tárca hozzá- teszi: a rendőrtisztről végül bebizonyosodott, nem ő szivárogtatja ki a titkos információkat a sajtónak, ezzel magyarázható, hogy tavaly decemberben előléptették a belügy korrupcióellenes főosztályának vezetőjévé. Emellett a korrupcióellenes ügyészség is megerősítette, hogy a sajtószabadságra való tekintettel nem hagyta jóvá a 2003-ban kérvényezett lehallgatást. A bukaresti szenátus védelmi bizottságának elnöke közölte: a tavaszi ülésszakon napirendre tűzik az ügyet, és ha bebizonyosodik, hogy Ardelean törvénytelenül kísérelte meg a lehallgatásokat, akkor „jobb lesz, ha hazamegy”.



Cenzúra a közszolgálati médiában? Romániában parlamenti bizottság alakul annak kivizsgálására, valóban alkalmaz-e cenzúrát a közszolgálati televízió és rádió vezetősége. Mona Musca művelődési miniszter kezdeményezésével Calin Popescu Tariceanu kormányfő is egyetértett, mondván: kormányzása idején a baloldal rátelepedett a közszolgálati médiára. A televíziónál a tavaly novemberi választások előtt, a rádiónál pedig nemrég lázadtak fel a szerkesztőség tagjai a vezetőség a baloldalnak kedvező politikája miatt. (R. Sz.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.