A Föld történetének legnagyobb válsága fenyegeti a növény- és állatvilágot a dinoszauruszok kihalása óta – hangzott el Párizsban, az élővilág sokrétűségével foglalkozó nemzetközi konferencián tegnap – adta hírül az AP. Az Unesco egyhetes találkozóján 1200 tudós, politikus, ökológus vesz részt. A konferenciát Jacques Chirac francia elnök kezdeményezte, hogy felhívják a figyelmet a rohamosan pusztuló növény- és állatfajokra.
Azokon a területeken, ahol megőrizték az ökoszisztéma egyensúlyát, az ázsiai szökőár okozta pusztítás kisebb volt, mint ott, ahol kiirtották az erdőket – hangzott el a konferencián. A Föld barátai és a Greenpeace aktivistái szerint hat- óránként egy Párizs nagyságú területről vágnak ki fákat. Mostanra a Föld erdeinek 45 százaléka és a korallok tíz százaléka eltűnt, a megmaradtakat pedig veszély fenyegeti, és szinte alig tudunk valamit az édesvizek és az óceánok vízrendszeréről. Az ember ténykedésének következtében a növények és az állatok a természetes ritmusnál százszor, ezerszer gyorsabban tűnnek el – állítják a szakemberek.
A konferencia résztvevői a klímaváltozásokra szakosodott csoport mintájára javasolhatják egy, a biodiverzitással foglalkozó nemzetközi szakértői csoport létrehozását.
A legújabb adatok szerint 15 589 faj – az emlősök egynegyedét, a madarak egynyolcadát és a kétéltűek egyharmadát – fenyegeti a kipusztulás. Eközben egy nemzetközi tanulmány szerint tíz éven belül a klímaváltozás visszafordíthatatlanná válik: hosszú száraz időszakok követik majd egymást, a tengerszint megemelkedik, és nagy területekről kipusztulnak az erdők.
Orosz drónok csaptak le Ukrajnára, hatalmasak a károk
